videní: 889
Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka?
Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry medzi práve dobytými kniežatstvami na systém opevnení proti kočovným národom na severe, ktorý bol v priebehu nasledujúcich storočí ešte rozšírený. Najprv sa Veľký čínsky múr skladal zo zemných valov, navrstvených kameňov a drevených palisádových stien. Toto najdlhšie stavebné dielo na Zemi, ako ho vidia návštevníci dnes, pochádza z čias dynastie Ming, ktorá sa dostala k moci po víťazstve nad Mongolmi.
Synovia stepi rozšírili v 13.storočí svoj vplyv na juh a na západ a ovládli šíre časti eurázijského kontinentu, skôr ako konečne na cisársky trón znovu zasadol Číňan. Veľký čínsky múr „Dlhý múr“ je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá naprieč severnou Čínou. V dnešnej podobe bol vybudovaný za dynastie Ming v období od konca 15. storočia do začiatku 17. storočia. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi. Podobné opevnenia proti vpádom kočovných kmeňov boli však budované už v dávnejších dobách.
Múr sa tiahne v ohromujúcej dĺžke 6 700 km; východný začiatok má v Shanhaiguan pri morskom zálive Bohai v provincii Hebei na hraniciach vlastnej Číny a Mandžuska. Končí ďaleko na západe pri Ťia-jü-kuan , Jiayuguan v provincii Kan-su na pokraji púšte Gobi, v miestach, kade cez roztrúsené oázy kedysi pokračovala západným smerom Hodvábna cesta. Číňania ho tiež nazývajú Wan-li čchang-čcheng čo znamená doslova „Múr dlhý desať tisíc míľ“. Pretože výraz „desať tisíc“ je pre nich tradične synonymom nezmerateľného množstva, ponúka sa výstižnejší preklad “Nekonečne dlhý múr.”
Dlho sa tradovalo populárne, ale ničím nepodložené tvrdenie amerického cestovateľa Richarda Halliburtona z roku 1938, že Veľký múr je jediným ľudským výtvorom viditeľným z Mesiaca. Ak ide o pohľad voľným okom, Veľký múr rozhodne nie je z takej vzdialenosti viditeľný. V otázke pozorovania z kozmickej lode na nízkej obežnej dráhe sa názory rozchádzajú.
Oficálne stanovisko však znie nie. Aj z nízkej obežnej dráhy Zeme je Čínsky múr mimoriadne ťažké rozoznať voľným okom. Je to veľmi tenká čiara, takmer rovnakej farby ako okolitá krajina. Je však vidno veľa iného, vrátane miest, letísk a priehrad. Z Mesiaca nie je viditeľná žiadna človekom vytvorená štruktúra.
Nie je ale vylúčené, že pri priaznivom osvetlení môže pozorovateľ s bystrým zrakom priebeh múru zazrieť, ale napríklad prvý čínsky kozmonaut Yang Liwei vyhlásil, že Veľký múr pri pohľade z vesmíru nerozoznal. Tvrdenie o jeho výnimočnej viditeľnosti možno rozhodne odkázať do ríše legiend.
Zdroj: ScienceFocus | topdesat