videní: 9.2K
Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest … Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá.
Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za normálnych okolností nepostrehne. V podstate ide o signály, ktoré naše vedomie nevníma, ale naše podvedomie ich zachytí. O ich skutočnej existencii sa objavujú sporné dohady. Účelom neuvedomelých správ je zapôsobiť na podvedomie ľudí, a preto majú tieto signály veľký význam v reklame. Niektorí odborníci však ich účinnosť odmietajú.
V 50. rokoch minulého storočia uskutočnil James Vicary slávny experiment. Americký novinár zakomponoval do niekoľkých snímok filmu Piknik (1995) vety ako „Si hladný, daj si pukance“ alebo „Si smädný, daj si Coca Colu“. Výsledok bol ohromujúci. V období premietania filmu v kinách sa predaj pukancov a Coca Coly výrazne zvýšil. Na vloženie „neviditeľných“ správ do filmu použili tachystoskop. Tento prístroj umožňuje zobrazovať dokonalo ostré obrazy, ktoré však ľudské oko pri rýchlosti 3 000 snímok za sekundu nedokáže úplne postrehnúť, a preto človek vníma obraz len ako pocit. V súčasnosti sa táto technika nevyužíva, lebo ovplyvňovať ľudské podvedomie na reklamné účely sa považuje za neetické.
Britská skupina The Beatles spopulárnila použitie backmaskingu. Ide o techniku nahrávania zvuku odzadu, pričom pri spätnom prehrávaní znejú zvuky normálne. Tento postup vždy vyvolal ostré výmeny názorov, keďže umožňoval posielať poslucháčom tajné správy. Jeden z najznámejších prípadov backmaskingu je v piesni Tomorrow Never Knows z albumu Revolver, ktorú zložil John Lennon. Ďalším slávnym príkladom backmaskingu (doslova spätného maskovania) je skladba zo 70. rokov minulého storočia Stairway to Heaven od rockovej skupiny Led Zeppelin.
Pri prehratí jednej časti spätne možno začuť posolstvo: „Here’s to my sweet Satan.“ – teda pripime si na môjho milého Satana. Nahrávacia spoločnosť Swan Song Records aj spevák skupiny Robert Plant okamžite taký zámer popreli. Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa spoločne pozrieme aj na piesne so schopnosťou zabíjať, či „diabolskú“ hudbu.