videní: 6.8K
Hitlerov glóbus zvečnil vo svojej satirickej paródii Diktátor legenda nielen svojej doby Charlie Chaplin. Glóbus zobrazuje ako nafukovací balón alebo plážovú loptu, ktorú Hitlerovi praskne priamo pred tvárou. Prinášame ďalšiu sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny. Pozrite sa spoločne s nami na záhadu Hitlerovho zmiznutého glóbusu.
Ten skutočný sa nazýval Kolumbov glóbus pre predstaviteľa štátu a priemyslu a vznikol v 30. rokoch v Berlíne, a síce v dvoch obmedzených sériách. Jeden určený pre nacistickú stranu a druhý pre Hitlera. Ten jeho sa veľkosťou vyrovnal volkswagenu a výroba bola drahšia, zatiaľ čo ten stranícky bol drevený a nemal toľko individuálnych prvkov ako ten pre vodcu.
Nie je jasné, koľko kusov sa zhotovilo, pretože továreň, kde sa vyrábali, vrátane podnikovej evidencie, zničil v roku 1943 jeden z náletov. Veľa tých zberateľských predmetov však nemohlo byť, avšak je určite niekoľko konkurentov, ktorí si robia nárok na to, že práve oni vlastnia vodcov glóbus. V Berlíne sa o túto výsadu uchádzajú hneď tri inštitúcie. Najviac Nemecké historické múzeum, i keď Múzeum Braniborskej marky a zemepisný ústav taktiež verí, že práve oni majú pravý Hitlerov glóbus, zosmiešňovaný Chaplinom. Rovnaký nárok si robia aj dve ďalšie miesta v Mníchove. Napriek tomu fotografické dôkazy potvrdzujú, že ani jeden z nich nie je ten pravý glóbus, čo kedysi stál v kancelárii ríšskeho kancelára – „Hitlerov glóbus“.
Kartograf Wolfram Pobanz sa venoval skúmaniu rôznych Hitlerových glóbusov 40 rokov a určil pôvod všetkých verejne prístupných exemplárov. Napríklad ten v Nemeckom historickom múzeu sa zhoduje s nákresom od architekta Paula Ludwiga Troosta pre Ribbentropove ministerstvo zahraničných vecí. Pobanz pripúšťa: „Tento glóbus mohol byť zhotovený originál pre Ribbentropa.“
Jeden glóbus sa v roku 2007 objavil na aukcii a predal sa za sto tisíc dolárov. V Berchtesgadene ho 10. mája 1945 ukoristil americký vojak John Barsamian. Tento kúsok je vysoký 45 centimetrov, má priemer 30 centimetrov, sedí na drevenom podstavci a severný a južný pól spája kovový polomeridián. Pokračujeme druhou časťou článku.
Zdroj: decanherald| topdesat