videní: 1.5K
V záverečnej fáze vojny v Európe nacisti zabili niekoľko príslušníkov holandského komunistického odboja. Okúzlujúca odbojárka Hannie Schaftová bola zastrelená medzi piesočnými presypmi v Bloemendaale iba tri dni pred oslobodením Holandska. Prinášame ďalšiu viac ako zaujímavú mini sériu článkov s názvom Velsenská aféra. Poďme na prvú časť.
V tej dobe kolovali rôzne zvesti, ktoré nikto ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Niektoré zložky holandskej polície sa spikli a nacistom podhodili rôznych ľudí, predovšetkým členov komunistického odboja. Chceli tým zabrániť, aby vytvorili základ prípadného komunistického prevratu v Holandsku.
Dvakrát bolo realizované vyšetrovanie prípadu, ale následne ukončené, keďže údajne nebolo v štátnom záujme. Roku 1951 viedol vyšetrovanie W. J. Gorten, ale strieľal naňho neznámy útočník. Conny Braamová, ktorá vyrastala vo Velsene – mieste údajných zrád – popísala atmosféru v meste po týchto udalostiach nasledovne:
Ľudia mali strach. Jedného policajta, ktorý sa pokúsil aféru vyšetriť, v päťdesiatych rokoch z prípadu odvolali a ďalšiemu prestrelili okno. Vo Velsene stále platí, že pokiaľ chcete žiť dlho, musíte v tejto veci držať jazyk za zubami.
Rovnako ako vo všetkých okupovaných krajinách v Európe, taktiež v Holandsku sa vyskytovali ľudia, ktorí kládli nacistom aktívny odpor. A to aj tí, ktorí s nimi kolaborovali. Po oslobodení Holandska nastala vlna represálií voči kolaborantom. Niektorých trestali občianske hliadky, ale mnoho ľudí taktiež zatkli holandské úrady.
V jednom obvinení vo Velsenskej afére ide o to, že niektorí policajti poverení potrestaním kolaborantov sa sami previnili ako kolaboranti. Niektorí z nich dokonca zneužívali postavenie v odbojovom hnutí na to, aby nacistom vyzradzovali Židov, komunistov, či ľavičiarov vôbec. V decembri 1945 a na začiatku roka 1946 sa rozbehlo vyšetrovanie činov niekoľkých holandských policajtov a odbojárov. Pritom určití ľudia, ktorí ho realizovali, boli sami obvinení z účasti vo Velsenskej afére. Leo Rodrigues Lopes, šéfredaktor denníku De Ochtendpost, predložil úradom v Amsterdame dokument a vyzval ministra spravodlivosti, aby zahájil nezávislé vyšetrovanie a nenechával ho na „mimoriadne odvolanie“. Pokračujeme druhou časťou článku.