videní: 1.1K
Pokračujeme druhou časťou článku z minisérie s názvom Bitka o Los Angeles. Tí, ktorí si prečítali prvú časť ostávajú určite v napätí a tak, bez ďalších zbytočných slov poďme rovno do deja jednej zo záhadných bitiek 2.svetovej vojny.
Ľudia mali ešte v živej pamäti prepadnutie Pearl Harbor, a tak ostreľovanie Ellwoodu z ponoriek vyvolalo paniku. Niet sa čo diviť, že v danej atmosfére táto udalosť zaplnila titulky všetkých novín, a že sa – ako to v podobných prípadoch býva – objavujú rôzne teórie o spiknutí.
Bombardovanie Pearl Harbor ešte viac zvýšilo intenzitu japonskej námornej akcie. Krajina vychádzajúceho slnka vyslala sedem ponoriek hliadkovať na západné pobrežie Ameriky. Tie sa dvakrát stretli s americkými námornými a leteckými jednotkami a potopili niekoľko obchodných lodí. Na konci decembra sa však vrátili do Japonska kvôli údržbe a doplneniu zásob.
Japonská ponorka 1-17 následne priplávala späť do amerických teritoriálnych vôd. Jej veliteľ Kózó Nišino pred vojnou velil obchodnej lodi, a keď pred návratom do Japonska dopĺňal do lodi pohonné hmoty, cestou do rafinérie zakopol a spadol. Miestni zamestnanci sa mu posmievali, pretože mu doktor musel vyťahovať ostne z kaktusu z určitých partií.. Vznikla domnienka, že akonáhle mala ponorka na dostrel rafinériu, Nišino podľahol pokušeniu sa jej „pomstiť“.
Nišino rozkázal obsluhe dela, aby zamierila na nádrž s leteckým palivom, a počiatočné strely dopadali tesne k zásobníkom. Hŕstka zamestnancov v službe si najpv myslela, že hluk spôsobil výbuch vo vnútri areálu. Až napokon si jeden z nich všimol ponorky. Druhým terčom sa stala ďalšia nádrž, a to už sa pracovníci rozhodli zavolať políciu, skôr ako tak učinili, Japonci stihli viackrát vystreliť.
Granáty zasiahli taktiež neďaleký ranč, iný preletel nad Wheeler’s Inn. Ľudia zburcovali šerifa okresu Santa Barbara. Ďalší granát poškodil ellwoodske prístavné mólo. Streľba zničila žeriav a čerpaciu stanicu a poškodila hrádzu. Celá akcia trvala len 20 minút, potom Nišino nariadil posádke paľbu zastaviť.
Hneď, keď sa správa o útoku rozšírila, proti narušiteľovi vzlietli lietadlá. K pokusu zničiť ponorku sa pripojili tri bombardéry, žiadnemu z nich sa však nepodarilo ponorku zasiahnuť. Velitelia letectva vyslali iba malú skupinu lietadiel z obavy, že japonská akcia má len upútať pozornosť od hlavného cieľa. Američania japonského pôvodu oddaní Spojeným štátom okamžite úrady varovali, že hneď na druhý deň by mohol nasledovať letecký útok na Los Angeles. Pokračujeme ďalšou časťou článku.