videní: 2.1K
Kraken, záhadná mýtická obluda, ktorá námorníkom z celého sveta naháňa strach už niekoľko storočí, stále vzbudzuje záujem historikov a paleontológov. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o kalmara obrovitého, ktorý bol až nedávno nasnímaný vo svojom prirodzenom prostredí. Začíname.
Zmienky o mýtickom morskom netvorovi, ktorý desil námorníkov z celého sveta, sa objavujú už od staroveku. V 4. storočí pred Kristom grécky filozof Aristoteles (384 až 322 pred Kristom) opísal obrovského kalmara a nazval ho tethus. O niekoľko storočí neskôr Plínius Starší (23 až 79) spomína vo svojom diele Naturalis Historia obrovitého kalmara s hlavou „veľkou ako sud“. V 19. storočí nazval dánsky biológ a zoológ Japetus Steenstrup (žil v rokoch 1813 až 1897) obrovské kalmare Architeuthis. Ľudia verili, že zviera, pripomínajúce obrovskú chobotnicu alebo kalmara, sa pre svoju zúrivosť a nenásytnosť vynáralo z hĺbin, napádalo lode a požieralo posádky. Často vystupuje v škandinávskych povestiach a bájach. Zaútočilo aj na plavidlo Nautilus v románe Julesa Verna Dvadsaťtisíc míľ pod morom.
Jedným z hlavných lákadiel Prírodovedného múzea v Londýne je exemplár kalmara obrovitého. V okolí Falklandských ostrovov ho v roku 2004 zachytila vlečná loď. Meria 8,62 metra a je zakonzervovaný vo formalíne. Odborník na konzervovanie mäkkýšom z Prírodovedného múzea Jon Ablett, ktorý dohliada na zachovanie exemplárov, vysvetľuje: „Telá mŕtvych kalmarov obrovitých nájdeme väčšinou vyplavené na plážach alebo v žalúdkoch veľrýb, a preto sú často vo veľmi zlom stave.“ Nájsť a zakonzervovať takého veľkého neporušeného jedinca je teda mimoriadny úspech.
Po bájnom tvorovi sa pátralo krížom krážom v oceánoch. Nevľúdna povaha a znepokojujúci výzor zvieraťa odjakživa podnecovali predstavivosť ľudí. Navyše je veľmi náročné pozorovať bájne zviera vo voľnej prírode. Ako prvým sa živého jedinca podarilo odfotografovať vedcom na čele s Tsunemim Kuboderom z Národného vedeckého múzea v Tokiu (Japonsko). V roku 2006 sledovali skupinu vorvaňov. Predpokladali, že keď nájdu miesto, kde sa veľryby kŕmia, objavia aj ich obľúbenú korisť – kalmara obrovitého. Pokračujeme druhou časťou článku.