videní: 1.4K
Prinášame vám pútavý príbeh dvoch na prvý pohľad nesúvisiacich vecí – aspirínu a vŕbovej kôre. Vo štvordielnom článku vám prinesieme množstvo zaujímavostí, ktoré budú zaobalené do príbehu o zvedavom reverendovi, ktorý prišiel s prevratným objavom. Hurá na to.
Celý príbeh sa odohral približne 30 kilometrov od Oxfordu, v neveľkom idylickom mestečku s názvom Chipping Norton. Pri poslednom sčítaní obyvateľstva, ktoré sa uskutočnilo v roku 2011, má Chipping Norton presne 6337 obyvateľov. Medzi pamiatky, ktorými disponuje, patrí napríklad aj Kostol Panny Márie z 15. storočia či najstaršie golfové ihrisko v Oxfordsom grófstve. Nie tak dávno tam sídlilo aj nahrávacie štúdiu, ktoré využili aj hviezdy ako Status Quo, Duran Duran či Alison Moyet. To je v skratke asi všetko, čo sa dá čo do zaujímavostí v tomto mestečku nájsť. Obyvatelia mestečka sú zdraví a 90% z nich podľa posledného prieskumu je so svojim zdravotným stavom spokojných. Presuňme sa však o 260 rokov do minulosti.
Ak by sa podobný prieskum ohľadom spokojnosti so zdravotným stavom uskutočnil v 18. storočí, dopadol by zrejme diametrálne odlišne. Nejakou tou chorobou trpel v tom čase azda každý. Vlhkosť, nedostatočná hygiena či podvýživa bola skvelým základom vzniku väčšiny chorôb. Príčiny chorôb vtedajšia medicína nepoznala a mohli by sme konštatovať, že boli na úrovni stredoveku.
V čase, kedy sa odohrával príbeh, ktorý vám prinášame, nebol úplne zdravý ani reverend Edward Stone. V roku 1758 mal 56 rokov. To bol vo vtedajšom svete skutočne vysoký vek. Žil na okraji mesta a vcelku slušné živobytie mu prinášalo postavenie kaplána neďaleko od Chipping Norton. Trpel reumatizmom.
Ani táto ťažká choroba mu nebránila v obľúbených prechádzkach popri malom potoku, ktorý tiekol cez Chipping Norton. Popri brehoch nechala obecná rada vysadiť vŕbovú aleju. Jedného dňa Edward Stone odlúpil kúsok vŕbovej kôry a vložil si ju do úst. Okamžite pocítil prenikavú horkú chuť. Presne tu sa všetko začalo. Pokračujeme druhou časťou článku Čo má spoločné vŕbová kôra a aspirín?