videní: 4.3K
Počas minulého mesiaca UNESCO do svojho zoznamu pridalo 9 nových lokalít svetového dedičstva UNESCO. Počas desať dní trvajúceho zhromaždenia, organizácia pridala do zoznamu lokality v Grécku, Španielsku, Iráne, Indii, Turecku, Číne, Mikronézie a Veľkej Británie. 9. lokalitou je stredoveký cintorín s oficiálnym názvom Stećci Medieval Tombstones Graveyards, ktoré sa tiahne cez Bosnou a Hercegovinou, Chorvátsko, Čiernu Horu a Srbsko.
Phillipi, Grécko
Leží na úpätí akropoly vo východnom Macedónsku a Trácie. Phillipi bolo opevnené mesto založené v roku 356 p. n. l. macedónskym kráľom Filipom II. Mesto sa pýši divadlom, chrámom a hlavným námestím. Phillipi boli považované za menší Rím. Zvyšky jeho bazilík stoja ešte dodnes.
Ruiny Ani, Turecko
Nachádza sa na náhornej plošine v severovýchodnom Turecku neďaleko Arménska. Stredoveké mesto Ani bolo vybudované v priebehu kresťanskej a moslimskej dynastie. Rozkvet nastal 10. a 11. storočí. Hodvábna cesta bola z časti zasiahnutá zemetrasením a mongolskou inváziou. Pozostatky však ostali dodnes a ukazujú fascinujúci pohľad do architektúry 7. až 13. storočia.
Jaskynný komplex Gorham, Gibraltár, Veľká Británia
Komplex štyroch jaskýň vo vnútri vápencového útesu Gibraltárskej skaly ( Rock of Gibraltar ) obsahuje veľké množstvo archeologických objavov ktoré ponúkajú pohľad do neandertálskeho života v tejto oblasti.
Qanat aqueducts, Irán
Iránsky systém Qanat sa napojil na naplavené hydrologické kolektory. Hydrologický kolektor ( inak nazvaný aj: zvodnenec, zvodnený kolektor (vody), kolektor, vodonosný horizont, akvifer) je podzemná vrstva nasiaknutá čerstvou vodou v obrovskom podzemnou priestore. Tieto hydrologické kolektory sa nachádzajú v obrovských údoliach ktoré pomáhajú udržať poľnohospodárstvo a život v osadách v suchých oblastiach.
Just inscribed as @UNESCO #WorldHeritage Site: Persian Qanat #Iran Watch Live: https://t.co/q467UEXHuT … pic.twitter.com/S7XVSJHyva
— UNESCO (@UNESCO) July 15, 2016
Antequera Dolmens, Španielsko
V strede Andalúzie v južnom Španielsku sa nachádza miesto ktoré sa skladá z troch megalitických pamiatok. Skladá sa z Mengla a Viera dolmenov ( dolmen – druh megalitickej stavby) a dvoch veľkých horských formácií, Peña de los Enamorados a El Torcal.
Hroby sú obzvlášť zaujímavé a UNESCO ich popísalo ako jeden z najvýznamnejších architektonických diel európskeho praveku a jeden z najvýznamnejších príkladov európskeho megalitizmu.
Stredoveké náhrobné cintoríny, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Čierna Hora, Srbsko
Zahŕňa 30 miest vo viac ako štyroch krajinách ktoré obsahujú niekoľko cintorínov. Ich vznik sa datuje od 12. do 16. storočia. Stećci (alebo stredoveké náhrobky) sú vyrezané z vápenca a sú vybavené širokou škálou dekoratívnych motívov a nápisov.
Zuojiang Huashan, Čína
Zuojiang Huashan kamenné umenie kultúrnej krajiny siaha až do 5. storočia p. n. l. a rozprestiera svoje útesy v juhozápadnej Číne.
Just inscribed as @UNESCO #WorldHeritage Site: Zuojiang Huashan Rock Art Cultural Landscape #China pic.twitter.com/A3c0X2P0WM
— UNESCO (@UNESCO) July 15, 2016
Nalanda Mahavihara, India
Archeologické náleziská v Indii tvoria archeologické pozostatky z kláštora a vzdelávacej inštitúcie ktoré sa datujú z obdobia 3. storočia p. n. l. do 13. storočia n. l.
Nan Madol, Mikronézia
Súostrovie 99 malých ostrovčekov ktoré sú vyrobené z čadičových a koralových balvanov. Sú domovom zrúcanín chrámov a hrobiek. Datujú sa na obdobie medzi rokmi 1200 až 1500 n. l. Taktiež boli umiestnené na zozname svetového dedičstva v nebezpečenstve.
Zaujal ťa článok? Budeme radi ak nám zanecháš svoj názor v komentári nižšie. Nezabudni na našu FB stránku KLIK. Ďakujeme.
Zdroj: mashable.com
Fotografie: Wikipedia.org