videní: 1.8K
Pokračujeme druhou a zároveň poslednou časťou článku o gigantovi v púšti Atacama. Ako sme si už v prvej časti povedali, gigantov význam a spôsob, ako ho tvorcovia vytvorili, ostáva naďalej záhadou. Ponorme sa opäť do problematiky otázok a odpovedí.
Erózia zeme aspon z časti poodhaľuje záhadu, alebo možno naopak, ešte viac ju zamotáva. Všeobecne existuje tvrdenie, že v istej dobe ktorá predchádzala radikálnej zmene klímy, bola na tomto území voda. Pravdepodobne to bola tropická klíma, ktorá umožňovala prežiť mastodonton (vymretému druhu chobotnancov), pravekým koňom a lenivým gigantom… Dokonca aj dnes na takom vyprahnutom mieste môžeme nájsť niektoré druhy plazov alebo malých cicavcov a zopár druhov vegetácie. Geoglyfy z Atacamy vznikli azda preto, aby si ich všimol akýsi druh ochrancu z nebies? Púšt v Atacame je už viac ako 10 000 rokov miestom stretu rôznych meteorologických javov, ktorými sa vysvetľujú extrémne suchá: systém vyššieho tlaku vzduchu na západe Tichého oceána, Humboldtov studený prúd, ktorý taktiež prispieva k vysušovaniu oblasti, nepriepustnosť zrážok z východu, ktorým bráni prirodzená prekážka v podobe pohoria Andy a napokon zachytávanie akýchkoľvek zrážok v dôsledku intertropickej zóny konvergencie. Extrémne suché podnebie umožnilo mesto San Pedro de Atacama zachovať jedno z najokázalejších mauzóleí. Vďaka prírode sa nezachovali len telesné pozostatky obyvateľstva, ktoré tu sídlilo okolo roku 500 pred našim letopočtom, ale aj ich kamenné, keramické a kovové predmety, a dokonca aj predmety vyrobené z dreva a rastlinných vlákien. Tieto pozostatky pomáhajú aspoň trochu priblížiť spôsob ich života a spoznať niektoré z ich zvláštností, napríklad zvyk vdychovať omamné prášky priamo z podložky alebo tenkou slamkou, alebo slabé kosti, ktoré sužovali veľkú časť obyvateľstva pre nedostatok železa v strave.
V súčasnosti uprostred púšte býva hŕstka ľudí, ktorí bojujú za zachovanie svojich koreňov. Medzi nimi aj ľudia kmeňa Kunza, ktorí hovoria jazykom starým viac ako 12 000 rokov. Žijú v meste San Pedro de Atacama, vzdialenom 1 200 km od hlavného mesta Chile.