videní: 2.2K
Prvý dojem, ako naznačujú psychológovia , je dlhodobý. A najviac prekvapujúce je, že má veľmi malé spojenie s tým, ako schopný je človek. Je to všetko o neverbálnych znakoch, gestách a zrkadlení, nie o tvojich zásluhách.
1. Usmievaj sa s určitým oneskorením
Všetci vieme, že úsmev je pre dobrú komunikáciu veľmi dôležitý. Nejde však o plastikový úsmev, ktorý ukazuje jednoduchú zdvorilosť. Leil Lowndes vysvetľuje spôsob, ako zanechať lepší dojem: “Najprv sa pozri na tvár inej osoby, počkaj niekoľko sekúnd a až potom sa usmej. Vďaka tejto pauze bude tvoj úsmev úprimnejší.”
2. Neudržuj očný kontakt príliš dlho
Na základe výskumu Lowndes tvrdí, že keď sa človek pozerá do očí iného človeka na dlhú dobu, možno to interpretovať ako agresiu. Namiesto toho radí, aby si postupne predlžoval čas vizuálneho kontaktu od začiatku stretnutia. Pravidlo 60/40 bude v tomto prípade fungovať dokonale – očný kontakt udržuj približne 60% času. To isté platí pre vzťahy medzi mužmi a ženami.
3. Buď si vedomý svojho postavenia
Pozri sa na majstrovských športovcov alebo politických vodcov – nikdy ich neuvidíš s plecami alebo očami nadol. Je to presne naopak, vždy stoja s dokonalým držaním tela a úsmevom. Preukazujú tak svoju sebadôveru. Odborník odporúča, aby si urobil presne to isté, ak chceš zanechať čo najlepší dojem.
4. Ukáž svoj záujem
Pri stretnutí s novou osobou si každý myslí dve veci: „Páčim sa mu?“ a „Má ma rád?“. Aby si mohol zanechať dobrý dojem, musíš preukázať svoj záujem o druhú osobu, inak budeš vyzerať dosť arogantne, ako píše Lowndes vo svojej knihe .
Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je použiť neverbálne znaky, ako je napríklad úsmev, natočenie sa k osobe celým svojím telom a ďalšie. Venuj jej pozornosť a odstráň všetky prekážky medzi vami: tašky, okuliare, ruky – nemali by byť tiež prekrížené.
5. Zbav sa úzkostných gest
Neexistuje žiadne zvláštne neverbálne znamenie, ktoré by signalizovalo, že klamete. Existuje však príliš veľa článkov, ktoré hovoria, že prehnané gestá rúk poukazujú na niekoho, kto by niečo mohol skrývať. Existuje veľa ľudí, ktorí sa spoliehajú na tieto predsudky, preto by si si mal dať pozor, aby si sa nedotýkal krku, tváre, uší alebo vlasov.
6. Pre dobrý dojem buď empatický
Svoj záujem o osobu môžeš prejaviť nielen zaslaním určitých neverbálnych znakov, ale aj napodobnením jej správania a zodpovedajúcou reakciou. Vďaka tomu budeš pôsobiť ako dôveryhodná osoba. A ako hovorí odborník: „Keď sa správaš, akoby si niekoho mal rád, začíne sa ti naozaj páčiť.“
7. Predstav si stretnutie vopred
Ak máš čas pred schôdzou, skús si to nacvičiť. Predstav si, že hovoríš s touto osobou pred zrkadlom, vyskúšaj si úsmev a držanie tela a pozri sa na svoje gestá. Lowndes hovorí, že vizualizácia ti vždy pomôže dosiahnuť lepšie výsledky.
Zdroj: Brightside | topdesat