videní: 9.4K
Stres dolieha na psov rovnako ako na ľudí. Možno sa ti zdá, že si si všimol v poslednej dobe zmeny správania o svojho psa: možno sa správa a koná ináč, ako obyčajne, je neobyčajne napätý alebo sa ti dá byť vzdialený. Ako zistiť, či je tvoj pes stresovaný?
Portál Rover sa bližšie pozrel na znaky u psov, ktoré so sebou prináša stres. Pes nám nevie povedať, čo mu je. Našťastie je tu reč tela. A tej musíme porozumieť. Ak máš psíka len krátko, bude ti nejaký čas trvať, kým pochopíš, čo ti svojou rečou hovorí o úrovni stresu.
Tu je 15 signálov u psa, ak je stresovaný
Rozpoznaj, kedy sa tvoj maznáčik cíti stresovaný. Tu sú spoločné príznaky stresu u psov, spolu s niektorými príčinami a tipmi, ktoré ti pomôžu zmierniť tento stres.
- Ukazuje biele oči
- Umiestnenie uší: pevné alebo sploštené
- Ukazuje ďasná
- Nezaostrené štekanie
- Zníženie chuti do jedla
- Plynatosť, nadúvanie, hnačka
- Nadmerné olizovanie
- Stiahnutý chvost
- Trasenie alebo chvenie
- Abnormálne pĺznutie
- Napäté svaly
- Nadmerné slintanie
- Svrbenie a poškriabanie
- Olizovanie pier a nosa
- Zívanie
1. Zobrazovanie bielych očí
Psy používajú na komunikáciu oči (všetci vieme, ako dobre fungujú „psie oči“). Pri strese ich očné viečka sa odlupujú, niekedy opisujú ako vyskočenie z očí. Týmito očami sa pravdepodobne ti snaží povedať, že sa cíti zmätený.
2. Poloha psích uší
Tvary psích uší sa líšia, ale stres spôsobí, že akékoľvek psie uši reagujú jedným z dvoch spôsobov. Niektorí psi uši pod stresom majú nasadené hore, vyzerajú tuhé. Avšak, väčšina psov bude rozpoznateľný stres tým, že stiahne svoje uši späť. Ak sa naučíš obvyklé polohy uší tvojho psa, všimneš si ich zmenu. Každá poloha označuje napätie.
3. Ukazuje ďasná
Hraví psi ukážu zuby, ale keď sa táto pera krúti, tvoj pes by mohol byť varujúcou agresiou. Sleduj svojho psa v hre, a môžeš si všimnúť zmenu medzi hravým zobrazením zubov a dramatickejším zvlnením pery, varovaním pred stresom pred možným agresívnym správaním.
4. Nezaostrené štekanie
Hoci niektoré plemená sú náchylnejšie k štekaniu ako iné, dlhodobé, nevysvetliteľné štekanie môže byť znakom stresu, najmä úzkosti pri separácii.
Ďalšie nadmerné vokalizovanie môžeš sledovať:
- vrčanie
- jačanie
- kňučanie
- nadmerné dýchanie
Ak váš pes zobrazuje niektorý z týchto spoločných ukazovateľov úzkosti, pravdepodobne zažíva stres.
5. Nadmerná alebo nízka chuť do jedla
Ak je príjem potravy vášho psa neobyčajne rýchly, najmä ak váš pes v minulosti prešiel hladom, môže mať stres z nedostatku potravín. Rovnako aj zníženie chuti do jedla môže byť spôsobené stresom. Spolu s ďalšími príznakmi stresu, gastrointestinálne problémy, ako je hnačka a zápcha môžu byť spôsobené úzkosťou.
6. Lízanie
Ukazuje sa, že „dlhodobé lízanie môže u psov vyvolať úzkosť.“ Lízanie je ich stresová reakcia.
Medzi iné druhy stresových reakcií patrí opakované olizovanie jedného miesta, najčastejšie sa objavuje na ružovej hnedej škvrne na srsti vášho psa. Môže to byť kvôli starej nude, ale pre zvieratá, nuda môže byť jej vlastným druhom stresu.
7. Stiahnutý „chvost medzi nohami“
To je znamenie stresu a väčšina majiteľov psov to vie. Nie všetci psi budú používať túto konkrétnu formu reč tela.
8. Ďalšie signály reči tela
Skutočnosť je taká, že väčšina reči tela vášho psa môže ponúknuť užitočné ukazovatele stresu. Ďalšie signály, ktoré treba vziať do úvahy, sú:
- Nepotrebné trasenie alebo chvenie
- Abnormálne pĺznutie
- Napäté svaly
- Nadmerné slintanie
- Svrbenie a poškriabanie
- Olizovanie pier a nosa
- Zívanie
Ale prečo je môj pes stresovaný?
Možno si si položil túto otázku. Niektoré príčiny sú zrejmé, niektoré na zváženie:
- Psovi je narušená rutina, napr. ide na prechádzku.
- Nuda spôsobuje stres.
- Preťaženie hlukom.
- Bývalá trauma.
- Úzkosť z odlúčenia.
- Noví ľudia.
- Tvoja nálada, najmä nepokoj.
1.