videní: 5.6K
Ak nazrieme do ďalekej minulosti, bez pochyby narazíme na Mezopotámiu a jej dlhé a búrlivé dejiny. Počas tisícročí sa v tejto úrodnej oblasti usádzali početné národy, ktoré medzi sebou neustále bojovali. Väčšina týchto národov prichádzala zo sýrsko-arabskej púšte a hovorili rečami, ktoré môžeme považovať za navzájom príbuzné. Pozrime sa spoločne letom svetom na jednotlivé obdobia legendárneho územia menom Mezopotámia.
Dejiny sa začínajú v Sumeri
Prenesme sa 5- tisíc rokov dozadu. V 3. tisícročí pred našim letopočtom sídlili na území Mezopotámie dva národy: Sumeri a Akkadi. Sumeri boli situovaní na juhu v Perzskom zálive. Boli to Sumeri, ktorí okolo roku 3200 pred našim letopočtom vynašli písmo. V tom čase nebola Mezopotámia zjednotená, netvorila jednotný územný celok. Bola tvorená mestami, navzájom nezávislými. V každom z nich vládol kráľ. Okolo roku 2300 pred našim letopočtom ovládli Sumer Akkadi, ktorí obývali sever a tým založili rozľahlú ríšu.
Éra Babylončanov
V 2. tisícročí pred naším letopočtom obsadili Mezopotámiu Amoriti a po nich Araméni. História sa opakovala a územie pradávnej Mezopotámie sa opäť roztrieštilo na samostatné kráľovstvá. Situácia sa zmenila, keď sa k moci dostal Chammurapi. V 18. storočí pred našim letopočtom tento babylonský kráľ založil jednotný a silný štát, ktorý siahal od Perzského zálivu až po mesto Mari. Centrom sa stalo mesto Babylon.
Éra Asýrčanov
Asýrčania, ktorí sídlili na severe, sa okolo roku 1000 pred našim letopočtom rozhodli obsadzovať juh Mezopotámie.
Úpadok ríše
Písal sa rok 539 pred našim letopočtom. Mezopotámie sa zmocnili Peržania. Civilizácia Mezopotámie pomaly ale isto začala zanikať. Dnes je však situácia iná. Archeológovia túžiaci po poznaní a znova objavení starodávnej civilizácie postupne Mezopotámiu opäť odhaľujú.
Mezopotámie v gréčtine znamená „krajina medzi riekami“. Konkrétne sa Mezopotámia nachádza medzi riekami Eufrat a Tigris. Je to akýsi trojuholník, ktorý je vymedzený ústím týchto dvoch riek, mestom Haleb a Urmijským jazerom. Mezopotámia z veľkej časti zodpovedá územiu dnešného Iraku.