videní: 3.2K
V Európe bolo málo tak oddaných katolíkov, akými bol anglický kráľ Henrich VIII.. V prvej polovici 16. storočia sa rozmohlo nové náboženstvo – protestanstvo. Mnoho panovníkov prestúpilo na protestantskú vieru, niektorí dokonca neváhali tasiť meč na obranu protestantov. Henrich však zubami-nechtami bránil katolícku vieru. Napriek tomu založil novú cirkev. Čo ho k tomu viedlo?
Anglický kráľ Henrich VIII. za svoj život povymýšľal hocičo. Dokázal sa zbaviť svojich šiestich žien, nebál sa postaviť pápežovi a v neposlednom rade – založil novú cirkev.
Henrich bol oddaným katolíkom. Nepridal sa na stranu protestantov, a ani ich nepodporoval. Za svoj postoj mu bol udelený titul Defensor fidei (Obranca viery) priamo od pápeža. Jedného dňa však Henrich stratil vieru. Dôvod? Pápež mu odmietol dať súhlas na rozvod.
Henrich si vzal za manželku Katarínu Aragónsku, vdovu po svojom bratovi. Láska? Pravdepodobne nie. Bol to skôr tlak svojich radcov, ktorí ho viac-menej prinútili. Katarína mu dala päť detí, okrem dcéry Márie však všetky pomreli. Henrich chcel však nasledovníka, chcel syna. Katarína bola už staršia, po piatich pôrodoch značne vyčerpaná. Henrich sa rozhodol nájsť inú ženu. Na rozvod však potreboval súhlas pápeža. Pápež Klement VII. túto požiadavku odmietol. Výnimku mu totižto raz už udelil. Bolo to práve vtedy, keď si bral vdovu po svojom bratovi.
Pápež bol samozrejme veľkou autoritou. Bol však väčšou autoritou ako anglický kráľ? Tak znela otázka, ktorú si Henrich kládol. Tejto myšlienke pomáhal aj fakt, že pápežstvu neboli oddaní ani všetci podaní.
Henrich spravil krok, ktorý nemal obdoby. Vyhlásil novú cirkev – anglikánsku. V roku 1534 pasoval aj hlavu anglikánskej cirkvi – sám seba. Napriek tomu, že sa viera u ľudí buduje roky až stáročia, v Anglicku tak museli urobiť zo dňa na deň.
Ako príbeh pokračoval? Pre Henricha skvelo! Vypukol hon na majetok katolíckej cirkvi. Najprv malé kláštory, potom väčšie. Dovedna ich zatvorili 560. Pre Henricha bola odluka od katolíckej cirkvi výnosným obchodom.
Zdroj: topdesat
Zdroj titulnej fotografie: Lucas de Heere, Link