videní: 4.0K
V tomto článku si povieme o ďalšom zo svetových kultúrnych dedičstiev – o kultúrnej oblasti Carioca, pod ktorú sa zaradzuje aj Rio de Janeiro, socha Krista Spasiteľa, svetoznámy záliv Copacabana a pobrežie mesta Rio, Cukrová homoľa (alebo ak chcete Pao de Acúcar) a Národný park Tijuca. Prečo práve Carioca? Názov je odvodený z prezývky obyvateľov Ria – Carioca.
Rio de Janeiro bolo po viac ako 200 rokov hlavným mestom Brazílie a Portugalskej ríše. V súčasnosti je ním Brazília – mesto. Rio má rozlohu 1260 kilometrov štvorcových. Čo sa týka počtu obyvateľov, Rio spoločne s metropolitnou oblasťou atakuje 12 miliónov obyvateľov. Počtom obyvateľov je druhé najväčšie mesto Brazílie a tretia najväčšia metropolitná oblasť a aglomerácia v Južnej Amerike.
Zaujímavé je predovšetkým okolie Ria a urbanizácia, ktorá dokázala dokonale využiť prírodné danosti. Členitý záliv Guanabara sa dá rozdeliť na mnoho častí a svetová metropola prirodzene obrástla hory a pobrežie takým spôsobom, že sa jej podarilo využiť všetky možné danosti. Rio je taktiež priemyselným mestom i turistickým centrom. Rio je mestom mnohých tvárí. Na jednej strane kultúrnym a hospodárskym centrom. Na druhej strane tu žije množstvo chudobných ľudí v biede, v štvrtiach, ktoré sa nazývajú favely.
V Riu je bez pochyby úchvatné mesto a návštevníkom ponúka aj komerčný obraz mesta. Mnoho cestovateľov sa zhoduje na tom, že Rio de Janeiro je najkrajším juhoamerickým mestom. O jeho zaradení na listinu svetového dedičstva prebiehalo mnoho diskusií, trvajúce roky.
Mesto v podstate bolo vybudované dookola Národného parku Tijuca. Jeho pralesy dnes zaberajú plochu o rozlohe 32 kilometrov štvorcových. Rio si bez jeho typických zelených skalných štítov už ani nevieme predstaviť.
Na vrchole s názvom Corcovado stojí najväčšia socha v štýle art-déco na svete. Pravdepodobne už tušíte, že hovoríme o Kristusovi Spasiteľovi, symbolu mesta Rio. Na východe a na juhu sa rozprestierajú štvrte mesta a za nimi svetoznáme pláže, medzi nimi bájna Copacabana.
Zdroj: topdesat