videní: 1.4K
Webster Wagner
Webster Wagner bol človek, ktorý premenil cestovanie vlakom na prvotriedny zážitok. V polovici 19. storočia pracoval pre železnicu New York Central Railroad, keď prišiel s nápadom spacieho vozňa a neskôr luxusného salónneho vozňa.
S dobrým pocitom zo svojho úspechu založil Wagner vlastnú spoločnosť Wagner Palace Car Company a bol natoľko úspešný, že sa spojil so svojím najväčším konkurentom, spoločnosťou Pullman. S novonadobudnutým bohatstvom sa pustil do politiky a niekoľko funkčných období pôsobil v newyorskom štátnom zhromaždení.
Ale účasť na tomto zozname zjavne znamenala, že to nebolo všetko dúhové a motýlie.
V roku 1882 sa Wagner viezol v jednom zo svojich luxusných vagónov, keď sa zrazil s iným vlakom. Wagner bol len jedným z mnohých ľudí, ktorí zahynuli po tom, ako boli rozdrvení medzi dvoma vagónmi.
Louis Slotin
Louis Slotin, kanadský vedec, bol súčasťou tímu, ktorý stál za prvou jadrovou bombou v rámci projektu Manhattan.
Počas jedného zo svojich experimentov náhodne zhodil guľu berýlia na inú guľu okolo plutóniového jadra, čím spustil „rýchlu kritickú“ reakciu. Všetci v miestnosti hlásili, že videli záblesk modrého svetla, po ktorom nasledovala intenzívna vlna tepla.
Slotin okamžite vedel, že niečo nie je v poriadku. Vybehol von, ale čoskoro ho museli odviezť do nemocnice. Jeho expozícia bola katastrofálna – zodpovedala vzdialenosti 1 400 metrov od atómového výbuchu – a napriek lekárskemu úsiliu o deväť dní neskôr zomrel.
Po jeho tragickej smrti v Los Alamos okamžite prestali ručne montovať jadrá.
Thomas Midgley Jr.
Thomas Midgley Jr. má jeden z najzvláštnejších – a najtragickejších – príbehov o smrti vynálezom.
Midgley vyvinul olovnatý benzín pridaním tetraetylolova a vynašiel aj chlórfluórované uhľovodíky (CFC), známe pod obchodným názvom freón. O niekoľko desaťročí neskôr boli obidve látky zakázané kvôli ich škodlivým účinkom na ľudské zdravie a životné prostredie, čo Midgleymu zanechalo problematický odkaz.
Do tohto zoznamu sa však dostal až svojou smrťou v roku 1944.
V roku 1940 sa nakazil detskou obrnou a v roku 1944 bol už úplne invalidný. Midgley nikdy nesedel so založenými rukami a nad svojou posteľou navrhol zložitý systém lán a kladiek, aby sa mohol zdvihnúť a ľahšie sa pohybovať.
Jedného dňa sa Midgley tragicky uškrtil, keď sa zamotal do lán vlastného vynálezu. Niektorí špekulovali, že to mohol byť úmysel, ale či už to bola náhoda, alebo nie, zariadenie, ktoré zostrojil, aby si pomohol, ho nakoniec pripravilo o život.
Toto bola posledná osoba na našom zozname vynálezcov, ktorých zabili ich vlastné vynálezy. Dúfame, že sa vám náš článok páčil!
