videní: 1.4K
Vynálezy, ktoré zabili svojich tvorcov: Osudná cena za inováciu. Vynálezy menia svet. Väčšinou robia život jednoduchším, bezpečnejším a vzrušujúcejším… Ale raz za čas sa vynálezy obrátia proti svojim tvorcom, čo vedie k tragickým – a niekedy bizarným – koncom.
Tieto príbehy pripomínajú, že inovácie si niekedy vyžadujú vysokú cenu – od vysokorýchlostných železničných vozňov cez smrtiace plyny až po podomácky vyrobené kladkové systémy. Toto sú vynálezy, ktoré zabili svojich vynálezcov.
Vynálezy, ktoré zabili svojich tvorcov: Osudná cena za inováciu
John Parry-Thomas
John Parry-Thomas bol neohrozený pretekár a inžinier, ktorý v istom období držal pozemný rýchlostný rekord. V 20. rokoch 20. storočia navrhol a skonštruoval auto s názvom Babs a vydal sa opäť prekonať tento rekord.
Parry-Thomas bol odhodlaný posunúť svoje auto až na hranicu jeho možností a v roku 1927 sa pokúsil o vysokorýchlostnú jazdu v Pendine Sands vo Walese. Pri rýchlosti viac ako 170 míľ za hodinu (270 km/h) sa však pretrhla hnacia reťaz, ktorá prešla cez auto, zasiahla ho do hlavy a na mieste ho zabila.
Parry-Thomas bol prvým vodičom, ktorý zahynul pri snahe o dosiahnutie pozemného rýchlostného rekordu.
Karel Souček
Karel Souček, kaskadér českého pôvodu žijúci v Kanade, nebol cudzincom v bláznivých kaskadérskych kúskoch. Jeho veľká chvíľa prišla v roku 1984, keď sa s podomácky vyrobenou „kapsulou“ – čo bol v podstate len upravený sud – dostal nad Niagarské vodopády. Prekonal to s niekoľkými vážnymi modrinami, ale živý, čím dokázal, že jeho vynález suda by skutočne mohol prežiť vodopády.
Karel však ešte neskončil. Nasledujúci rok sa pokúsil o ďalší krok a v houstonskom Astrodome sa pokúsil o pád z výšky viac ako 50 metrov. S podporou sponzorov bol zo stropu kupoly namontovaný špeciálny vodopád, ktorý končil v ponornom bazéne. Bohužiaľ, veci nešli podľa plánu. Minul svoj cieľ a namiesto toho narazil do okraja bazéna. Náraz kapsulu rozštiepil a Souček utrpel kritické zranenia, na druhý deň zomrel.
William Bullock
Vynález Williama Bullocka z roku 1863, rotačný tlačiarenský stroj, zmenil svet, ako ho ľudia poznali. Tlač bola zrazu rýchlejšia a efektívnejšia, než si ktokoľvek myslel, že je možné, čo uľahčilo výrobu novín a kníh. Bol to prevratný krok v šírení správ a nových myšlienok.
Bullockov vlastný príbeh sa však skončil tragicky.
Keď sa pokúšal opraviť jeden zo svojich lisov, snažil sa kopnúť do kladky a noha sa mu pod strojom rozdrvila. Dostal infekciu a noha mu zhnisala. Lekári sa rozhodli pre amputáciu, ale Bullock operáciu neprežil.
