videní: 195
WC: Nová štúdia odhalila, ako zabrániť šíreniu nepríjemných baktérií po spláchnutí. Utieranie záchodového sedadla pred jeho použitím alebo čupnutie si nad verejnou záchodovou misou sú niektoré z činností, ktoré sme si osvojili, aby sme sa nenakazili záchodovými baktériami. Nová štúdia však odhalila, že jedna z našich veľmi zvažovaných záchodových rutín nemusí pomáhať minimalizovať šírenie baktérií na toaletách tak, ako sme sa domnievali.
Verejné WC aj domáce WC – všetky sme splachovali nesprávne. Tento článok analyzuje experiment, ktorý dospel k záveru tejto skutočnosti, a predstavuje ďalšie spôsoby, ktoré nám môžu pomôcť udržať hygienickú atmosféru v našich kúpeľniach a zachovať si pokoj. Cieľom nedávnej štúdie bolo zistiť, aký vplyv má zatvorenie záchodového veka pred spláchnutím na zníženie šírenia baktérií v kúpeľniach. Vykonali ju vedci z Arizonskej univerzity a spoločnosti Reckitt Benckiser LLC a správu o nej uverejnili v časopise American Journal of Infection Control.
WC: Nová štúdia odhalila, ako zabrániť šíreniu nepríjemných baktérií po spláchnutí
V čom spočíval experiment?
Experiment zahŕňal pridávanie náhradných baktérií za ľudské črevné vírusy (vírusy, ktoré sa prenášajú predovšetkým fekálno-orálnou cestou a ktoré spôsobujú črevné ochorenia) do domácich a verejných záchodových mís. Záchody sa potom splachovali so zatvoreným a otvoreným záchodovým vekom, aby sa zistilo, pri ktorej metóde sa baktérie šíria menej.
Výsledky boli šokujúce. Bez ohľadu na to, či bolo veko toalety zdvihnuté alebo sklopené, baktérie mohli rovnako ľahko kontaminovať povrch kúpeľne. Čistenie záchodovej misy dezinfekčným prostriedkom však znížilo kontamináciu záchodovej misy o 98 %.
Čo sa vlastne stane, keď spláchnete záchod?
Pri splachovaní toalety sa do ovzdušia okamžite uvoľnia milióny aerosólových častíc, ktoré sú voľným okom nezistiteľné. Tento „záchodový dym“ alebo oblak baktérií môže vystreliť častice baktérií 1,5 alebo viac metrov nad misu. Takže všetky nákazlivé baktérie, ktoré spadnú do záchodovej misy po jej použití, sa môžu šíriť na podlahy, steny, umývadlá a iné blízke povrchy v kúpeľni, a to jednoducho spláchnutím.
Aký je teda najlepší spôsob udržiavania hygieny v kúpeľni?
Dezinfikujte. A to veľmi.
Dezinfikovať znamená ničiť choroboplodné zárodky na povrchoch a predmetoch pomocou dezinfekčných prostriedkov, ako sú bielidlá a alkoholové roztoky, a je to najlepší spôsob, ako znížiť kontamináciu toalety a zničiť choroboplodné zárodky uvoľnené pri splachovaní.
