videní: 352
Máte problémy s trávením
Zlá strava nemá vplyv len na trávenie – môže ovplyvniť úroveň energie, zdravie pokožky a celkovú pohodu. Ak nemáte dostatok vlákniny, môže sa objaviť hnačka aj zápcha – jeden z mnohých príznakov nevyváženej stravy. Bohužiaľ, väčšina Američanov nedosahuje odporúčaný príjem – 25 gramov denne u žien a 38 gramov denne u mužov.
Ak pociťujete tráviace ťažkosti, zvážte zvýšenie príjmu vlákniny zaradením väčšieho množstva celozrnných výrobkov, ako je hnedá ryža a ovos, spolu s orechmi, semienkami a čerstvými alebo mrazenými produktmi. Uprednostňovanie kombinácie vlákniny, chudých bielkovín, zdravých tukov a správnej hydratácie môže pomôcť obnoviť rovnováhu a udržať vaše telo v čo najlepšom stave.
Problém s hustotou kostí
Spoliehať sa len na kostnú zásobu vápnika nie je možné dlhodobo alebo opakovane, pretože jeho doplnenie trvá dlho. Preto je strava taká dôležitá pre hustotu kostí – a preto môže nesprávna strava spôsobiť extrémne poškodenie. Toto platí najmä ak sa sústavne vynechávajú niektoré skupiny potravín alebo minerálne látky.
Diéta s vysokým obsahom pridaného cukru môže mať tiež škodlivý vplyv na kostru. Nadbytok cukru spôsobuje zápaly a ďalšie fyziologické zmeny, ako napríklad obezitu. Stravovanie s nízkym a vysokým obsahom tukov sa tiež spája so zvýšeným rizikom osteoporózy (ochorenie, ktoré oslabuje kosti) u žien – hoci na lepšie pochopenie účinkov vynechania celých skupín potravín na zdravie kostí sú potrebné rozsiahlejšie štúdie.
Ste náchylný na choroby
Vyvážená strava je nevyhnutná pre celkové zdravie, pretože poskytuje telu živiny, ktoré potrebuje na správne fungovanie. Potraviny, ktoré konzumujete, zohrávajú priamu úlohu v hladine energie, funkcii imunitného systému a prevencii chorôb. Rozumné rozhodovanie o stravovaní môže viesť k dlhodobým výhodám a zlepšiť fyzickú aj duševnú pohodu.
Nesprávne stravovacie návyky môžu oslabiť váš imunitný systém, čím sa stanete náchylnejší na choroby a infekcie. Ak sa často necítite dobre, môže vám pomôcť zvýšenie príjmu potravín bohatých na živiny. Správna výživa môže podporiť funkciu imunitného systému tým, že mu dodá dôležité vitamíny a minerály.
Zamerajte sa na konzumáciu potravín bohatých na vitamíny A, C a E, ako aj na zinok, selén, železo a kyselinu listovú. Začnite tým, že do svojho jedálnička zaradíte viac čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov – najmä citrusové plody, ako sú citróny a limetky, listovú zeleninu, popcorn bez extra masla a soli a hnedú ryžu.
Aj keď sa strava môže na prvý pohľad zdať zdravá, tieto zákerné príznaky môžu naznačovať, že viac škodí ako pomáha. Venujte pozornosť tomu, ako sa vaše telo cíti, a nebojte sa urobiť úpravy alebo požiadať o radu odborníka na výživu. Vaše zdravie by malo byť vždy na prvom mieste a vyvážený prístup k stravovaniu je kľúčom k tomu, aby ste sa cítili čo najlepšie.
Zdroj: brightside / topdesat
