videní: 482
4. Pokémon Go (Irán)
Hra Pokémon Go predstavila novú generáciu populárnej série a zároveň priniesla nostalgiu starým fanúšikom. Hra z vás robí trénera a vy musíte vyraziť von a byť aktívni, aby ste sa pokúsili „chytiť ich všetkých“. Hra bola nová a vzrušujúca v mnohých ohľadoch, ale jedna krajina mala s touto mobilnou videohrou jeden veľký problém. Irán prijal rozhodnutie zakázať Pokémon Go kvôli bližšie nešpecifikovaným bezpečnostným obavám.
Iránska Vysoká rada pre virtuálne priestory sa domnievala, že používanie máp a geolokačných údajov v hre predstavuje pre obyvateľov krajiny bezpečnostný problém. Obavy z hry vyjadrili aj iné krajiny a mestá na celom svete, ale Irán bol prvou krajinou, ktorá hru zakázala.
5. Football Manager 2005 (Čína)
Football Manager 2005 bol vydaný v roku 2004 ako simulácia futbalu. Hráči sa ujmú vlády nad profesionálnym futbalovým tímom a pokúsia sa ho trénovať, aby sa stal majstrom, pričom spravujú tímové financie, podpisujú nových hráčov a vedú povzbudzujúce rozhovory. Hra má simulovať skutočné riadenie tímu. Čo môže byť na hre o športovom manažmente také kontroverzné?
Čína zistila, že Taiwan a Tibet sú v hre uvedené ako samostatné krajiny, čo viedlo k zákazu v celej krajine. Domnievali sa, že obsah hry poškodzuje zvrchovanosť a územnú celistvosť krajiny. Spoločnosť SEGA oznámila, že vydá čínsku verziu, v ktorej bude Taiwan zahrnutý ako súčasť Číny. Hra získala výborné hodnotenia od väčšiny kritikov a herných webov, vrátane 89 bodov zo 100 od GameRankings a Metacritic.
6. Animal Crossings: New Horizons (Čína)
Animal Crossing: New Horizons je sociálna simulácia pre Nintendo Switch a je piatou hrou zo série videohier Animal Crossing. Hráči žijú na opustenom ostrove a pracujú na rozvoji mesta, pričom postupujú ďalej. Hra je celkom pohodová, pretože hráči chodia po okolí a chytajú chrobáky, zalievajú rastliny a snažia sa vybudovať pokojné mesto, ale Čína si nejako našla dôvod, prečo hru zakázať.
Hráči v hre majú možnosť vytvárať vlastnú grafiku a virtuálne sa stretávať s ostatnými hráčmi. Niektoré bannery vytvorené používateľmi obsahovali obrázky čínskeho prezidenta a frázy ako „Slobodný Hongkong“. Takéto obrázky sa považujú za urážlivé a viedli k celonárodnému zákazu.
7. Pokémon (Saudská Arábia)
Pokémoni ovládli svet v 90. rokoch vďaka úspešnému televíznemu seriálu, obchodným kartám a videohrám pre Game Boy. Ich výrobky sa dostali na pulty obchodov po celom svete… okrem Saudskej Arábie. Táto krajina uviedla, že hry propagujú sionizmus a zahŕňajú hazardné hry.
Náboženský orgán tvrdil, že videohry a obchodné karty obsahujú neislamské symboly vrátane Dávidovej hviezdy. Prirovnávali ich k hazardným hrám kvôli súťaži, ktorá zahŕňa výmenu peňazí medzi zberateľmi kariet. Sériu videohier kritizovalo niekoľko ďalších krajín, ktoré ju čiastočne zakázali a cenzurovali. Spoločnosť Nintendo vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že nevytvorila žiadne symboly s ohľadom na náboženstvo, a prisľúbila, že prešetrí všetky tvrdenia.
