Foto

Filmové scény, ktoré tajne vzdávajú hold legendárnym obrazom

filmové scény

videní: 1.6K

Truman Show — René Magritte, Architecture au clair de lune

filmové scény

Vo filme Truman Show režiséra Petra Weira si fanúšikovia všimli podobnosť s dielom Reného Magritta, Architecture au clair de lune, čo vyvolalo rôzne teórie. Slávny Magrittov obraz, ktorý zobrazuje surrealistickú architektúru pod svietiacim mesiacom, odráža pocit nereálnosti a prekrývania skonštruovaných svetov, čo rezonuje s ústrednou myšlienkou filmu.

Vo filme Truman Show žije hlavný hrdina Truman Burbank v umelom a kontrolovanom svete, podobne ako atmosféra na Magrittovom obraze, kde to, čo sa zdá byť skutočné, je iluzórna konštrukcia. Podobne ako obraz, aj Trumanove kulisy sú navrhnuté tak, aby vyzerali prirodzene, ale v skutočnosti sú fasádou, ktorá ukazuje, ako sa pravda skrýva za starostlivo vytvoreným vzhľadom.

Rod draka – Vincenzo Capobianchi, Le Héron Familier

Používatelia sociálnej siete X vytvorili vlákno, v ktorom našli podobnosti medzi scénami v televíznom seriáli Rod draka a obrazmi. Podľa divákov tak scéna v záhrade s mladou Rhaenyrou Targaryen a Alicent Hightower odkazuje na obraz talianskeho maliara, ktorý tiež zobrazoval 2 odpočívajúce dievčatá.

Mária Antoinetta – Jacques-Louis David, Napoleonov prechod Alpami

Vo filme Mária Antoinetta režisérky Sofie Coppoly je zreteľný vplyv obrazu Jacquesa-Louisa Davida Napoleonov prechod Alpami, hoci to nikdy nebolo oficiálne potvrdené. Davidovo dielo, ktoré zobrazuje Napoleona v hrdinskej póze na koni pri prechode cez Alpy, je známe svojou dramatickosťou a vizuálnou silou. Podobne aj scéna na obraze Mária Antoinetta využíva prehnanú a štylizovanú estetiku na zobrazenie historickej postavy v takmer mýtickom svetle s atmosférou, ktorá zdôrazňuje jeho postavu moci a autority, hoci v kontexte dekadencie a bohatstva.

Hoci sa nepotvrdila žiadna priama súvislosť, je ľahké všimnúť si podobnosti a vizuálne odkazy medzi týmito dvoma filmami, čo naznačuje, že Coppola sa možno pokúšala vzdať hold vznešenosti historického obrazu prostredníctvom súčasnej a štylizovanej interpretácie.

Hra na oliheň – René Magritte, Hegel’s Holiday

Režisér seriálu Hra na oliheň možno vyjadril svoj obdiv k belgickému umelcovi Renému Magrittovi tým, že do seriálu vložil odkazy na jeho dielo. Napríklad v druhej epizóde sa objavujú rôzne umelecké knihy a Magrittove diela vrátane jednej z jeho najikonickejších malieb, Ríše svetla, v ktorej umelec spája dva protiklady: deň a noc.

A Magrittov slávny dáždnik sa objavuje v jednej z najznámejších scén seriálu, kde súťažiaci dostávajú ako výzvu sušienky so symbolmi.

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov