videní: 369
Kompostovanie: Prekvapivé veci, ktoré môžete kompostovať. Zodpovednosť sa začína u nás, a aby sme pomohli nášmu životnému prostrediu, je najlepšie praktizovať udržateľný životný štýl – spôsob života, ktorého cieľom je minimalizovať vplyv ľudí na životné prostredie a jeho degradáciu. Jedným zo spôsobov, ako ho praktizovať, je kompostovanie, ktoré je prírodným spôsobom recyklácie.
Aké sú výhody kompostovania?
- Obohacuje a buduje zdravú pôdu. Vyživuje pôdu organickými látkami a zvyšuje mikrobiálnu rozmanitosť a obsah živín. Kompost vnáša do pôdy užitočné mikróby, ktoré zlepšujú dostupnosť živín, čo vedie k zvýšenej tvorbe humusu. Viaže tiež kontaminanty, čím znižuje riziká pre rastliny, zvieratá a ľudí a zároveň zlepšuje štruktúru pôdy a zabraňuje erózii.
- Zabraňuje erózii pôdy. Kompost pomáha znižovať eróziu tým, že zlepšuje štruktúru pôdy a hospodárenie s vodou. Zvyšuje infiltráciu v ťažkých pôdach, čím znižuje odtok dažďovej vody a jej erózne účinky. Okrem toho spomaľuje odtok vody v piesočnatých pôdach tým, že zvyšuje zadržiavanie vody. Vysoký obsah humusu pôsobí ako prírodné „lepidlo“, ktoré spája častice pôdy a ďalej zabraňuje erózii.
- Zachováva vodu. Schopnosť kompostu zadržiavať a účinne prenášať vodu cez pôdu umožňuje blízkym rastlinám využívať čo najviac vody na rast.
Znižuje množstvo odpadu. Kompostovanie môže znížiť množstvo odpadu z domácností až o 30 %. Ďalšou výhodou používania kompostu je, že vďaka nemu sa odpadky nedostanú na skládky. Kompost sa totiž vytvára z odpadu, ktorý by sa inak rozkladal na skládkach a produkoval nebezpečný skleníkový plyn metán, ako sú zvyšky jedla, organické zvyšky a zelený odpad. - Znižuje potrebu pesticídov a syntetických hnojív. Kompost posilňuje rastliny tým, že obohacuje pôdu a zvyšuje ich odolnosť voči chorobám, škodcom a hubám, čím znižuje potrebu pesticídov. Pôsobí aj ako zdroj pomaly sa uvoľňujúcich živín, poskytuje širšie spektrum živín ako hnojivá a zároveň zlepšuje štruktúru pôdy, aby sa dlhšie udržali, čím sa znižuje spotreba hnojív.
Kompostovanie: Prekvapivé veci, ktoré môžete bezpečne kompostovať
Chlpy domácich zvierat a ľudské vlasy
Štúdie zistili, že pridávanie ľudských vlasov do kompostu zvyšuje obsah draslíka a dusíka a že použitie ľudských vlasov je účinnejšie ako použitie komerčných hnojív.
Okrem toho výskum uviedol, že srsť domácich zvierat a ľudské vlasy sa môžu bezpečne pridávať do kompostu až do 25 % objemu celej biomasy bez toho, aby vznikli problémy s prítomnosťou ťažkých kovov. Je dôležité mať na pamäti, že vlasy, najmä tie zo salónov, môžu obsahovať rôzne anorganické farbivá, vodičky, spreje a iné chemikálie.
Použité kávové filtre a čajové vrecúška
Na výrobu kávových filtrov sa zvyčajne používa papier, ktorý je biologicky rozložiteľný. Po vložení do kompostu môžu pomôcť pri rozklade organických materiálov. Tenká konštrukcia kávových filtrov spôsobuje, že sú náchylné na rozpad, najmä keď sú mokré.
Procesu ďalej napomáha skutočnosť, že červy v kompostovej kope sú známe tým, že ľahko požierajú zvyšky filtrov. Kompostovateľné čajové vrecúška môžu byť vyrobené z mušelínu, konope, hodvábu, bavlny, papiera alebo rastlinných vlákien. Tieto materiály neobsahujú nebezpečné chemikálie a plasty, ktoré by mohli znečistiť kompost alebo poškodiť zásobníky a kontajnery.
Prírodné zátky na víno
Keďže prírodný korok vzniká z kôry korkového duba, obnoviteľného zdroja, zátky na víno vyrobené z prírodného korku sú v skutočnosti kompostovateľné. Tieto zátky sa môžu časom rozložiť a pomôcť produkovať humus, bohatú organickú zložku pôdy, ktorá je nevyhnutná pre rast rastlín, pretože sú organické. Rozlomte ich na menšie kúsky, aby sa rýchlejšie rozložili.
Ostrihané nechty
Nechty spĺňajú kritériá a môžu sa kompostovať. Pri rozklade produkujú minerálne látky ako fosfor a dusík, ktoré sú dôležité pre rast rastlín. Ich ukladanie do kompostérov zvyšuje hodnotu kompostu pre záhradníctvo a zároveň zabraňuje vzniku odpadu na skládkach. Pokiaľ neobsahujú leštidlo, sú kompostovateľné.
Staré korenie
Stále dodávajú živiny, aj keď stratili chuť. Časom sa oleje a aktívne enzýmy v korení rozkladajú počas procesu kompostovania. Neodporúča sa pridávať nadmerné množstvo silného korenia, pretože by to mohlo na chvíľu narušiť rovnováhu kompostovacieho zásobníka. Pridanie väčšieho množstva živín do pôdy pre rastliny a zníženie množstva odpadu sú dve veľké výhody kompostovania starého korenia.
