videní: 431
Mars: Prečo je červený? Nová štúdia od NASA a ESA odhalila vzrušujúce informácie. Prelomová štúdia NASA a ESA naznačuje, že červená farba Marsu pochádza z ferrihydritu, minerálu železa bohatého na vodu, a nie z hematitu, o ktorom sa doteraz predpokladalo, že vzniká v suchých podmienkach počas miliárd rokov.
Toto zistenie naznačuje, že Mars mal vlhšie podnebie schopné udržať kvapalnú vodu oveľa skôr, ako sa predpokladalo. Štúdia, podporená údajmi z vesmírnej sondy a laboratórnymi experimentmi, nanovo definuje naše chápanie histórie klímy Marsu a jeho potenciálu pre minulé obývanie.
Mars, často označovaný ako Červená planéta, už dlho fascinuje vedcov svojím nápadným hrdzavým odtieňom. Predtým sa vedci domnievali, že Mars sa sfarbil do červena pomalým oxidačným procesom v suchých podmienkach počas miliárd rokov.
Nové zistenia kombinujúce údaje z misií Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a NASA s pokročilými laboratórnymi experimentmi však naznačujú oveľa vlhší pôvod ikonickej farby Marsu.
Prečo je Mars červený?
Štúdia odhaľuje, že za červenkastý odtieň Marsu je pravdepodobne zodpovedný ferrihydrit, minerál železa bohatý na vodu. Zistenia naznačujú, že Mars mal pred miliardami rokov klímu schopnú udržať kvapalnú vodu a oxid železa, ktorý sa v prítomnosti vody rýchlo tvorí.
Výskum kombinuje údaje z misií NASA a ESA s laboratórnymi simuláciami s cieľom overiť túto hypotézu. Výsledky otvárajú nové možnosti pochopenia histórie klímy a obývateľnosti Marsu.
Akú úlohu zohráva voda v “hrdzavom” vzhľade Marsu?
Nedávny výskum spochybnil dlhoročný predpoklad, že červenú farbu Marsu spôsobuje výlučne hematit, oxid železa, ktorý vzniká v suchých podmienkach.
Nová analýza naopak poukazuje na ferrihydrit, oxid železa, ktorý sa rýchlo tvorí v prítomnosti vody. Tento objav naznačuje, že Mars prešiel oxidáciou oveľa skôr, v období, keď sa na jeho povrchu hojne vyskytovala kvapalná voda.
