Foto

Vedci konečne odhalili šokujúcu odpoveď na dilemu „kura alebo vajce”

vedci

videní: 270

Hoci nie sú klasifikované ako živočíchy, majú s nimi blízky evolučný vzťah. Všetky podobnosti medzi ichtyospórami a živočíchmi sú pravdepodobne znaky zdedené od spoločného predka pred rozchodom ich evolučných ciest.

Začiatkom tohto roka tím vedcov pod vedením biochemika Marine Olivetta zo Ženevskej univerzity uverejnil štúdiu, ktorá dokazuje, že C. perkinsii sa rozmnožuje procesom nazývaným palintómia, ktorý je podobný spôsobu delenia živočíšnych buniek počas mitózy.

Dudin a jeho tím sa zatiaľ zamerali na C. perkinsi – jeden z mála ichtyospór, ktorý nie je parazitom – a porovnali ho s inými organizmami z tej istej skupiny, aby našli viac podobností medzi palintomickým rozmnožovaním a ranými štádiami vývoja živočíchov

Zistili, že po delení prostredníctvom palintomie vytvára C. perkinsii zhluk buniek podobný živočíšnej blastule. Tento zhluk obsahuje najmenej dva odlišné typy buniek. Kolónia zostáva v tejto forme podobnej blastule počas veľkej časti svojho života, kým sa bunky nakoniec nerozdelia a nepohybujú sa samostatne.

Tento proces sa nápadne podobá spôsobu, akým sa vyvíja živočíšne embryo. To naznačuje, že takýto vývoj môže byť spoločnou predkovskou vlastnosťou živočíchov a Ichthyosporea, čo naznačuje, že genetický plán pre embryonálny vývoj existoval ešte predtým, ako sa vyvinuli samotné embryá.

Príroda však dokáže úspešné nápady skvelo opakovane využívať

Niekedy sa podobné znaky alebo procesy náhodne objavia v úplne odlišných organizmoch, čo sa nazýva konvergentná evolúcia. Spôsob, akým sa C. perkinsii vyvíja a vytvára zhluky buniek, je neobvyklý a nebol pozorovaný u iných ichtyospór.

V skutočnosti, okrem niekoľkých roztrúsených pozorovaní, žiadni blízki príbuzní živočíchov nevykazujú taký vývoj ako embryo živočícha alebo C. perkinsii. To zvyšuje možnosť, že by to mohla vysvetliť konvergentná evolúcia, hoci je tiež možné, že majú spoločného predka.

V každom prípade je tento objav vzrušujúci. C. perkinsii nám môže pomôcť pochopiť, ako sa najprv vyvinuli živočíchy, alebo môže ukázať, že raný život mal oveľa flexibilnejšie genetické nástroje, než sme si doteraz uvedomovali.

Zdroj: brightside / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov