videní: 583
Misie z druhej svetovej vojny, ktoré boli prísne tajné: Druhá svetová vojna postavila proti sebe najväčšie svetové superveľmoci, pričom osud každej spoločnosti bol na vážkach. Samozrejme, že vymysleli niekoľko šialených prísne tajných plánov na rozpútanie!
Tu sú tajné misie druhej svetovej vojny, ktoré boli úplne utajené.
Misie z druhej svetovej vojny, ktoré boli prísne tajné
Operácia Mincemeat
Keďže spojenecké sily plánovali v júli 1943 inváziu do Talianska a na Sicíliu, bolo nevyhnutné, aby prekvapili štáty Osi. Pod vedením šéfa námornej spravodajskej divízie kontraadmirála Johna Godfreya a jeho osobného asistenta nadporučíka Iana Fleminga bol preto vypracovaný plán. (Áno, ten Ian Fleming.)
Telo zosnulého bezdomovca bolo prezlečené za falošného spojeneckého dôstojníka Williama Martina a napchaté falošnými vojenskými plánmi s podrobnými informáciami o pripravovaných inváziách do Grécka a na Sardíniu. Telo potom ponorka kráľovského námorníctva vyhodila pri pobreží Španielska.
S pomocou Španielov sa plány dostali až k Hitlerovi, ktorý rýchlo odklonil svoje sily od Sicílie. Tento plán mal zásadný význam pre zvrat vo vojne a nakoniec bol podľa neho natočený film z roku 2022.
Atentát na Reinharda Heydricha
Počas druhej svetovej vojny došlo len k jednému vládou sponzorovanému útoku na nemeckého predstaviteľa, a to na šéfa Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti Reinharda Heydricha v máji 1942.
Naplánovali ho britský Special Operations Executive a československá exilová vláda, vykonali ho českí vojaci Jozef Gabčík a Jan Kubiš v Prahe, aby dali najavo vzburu proti potlačenej českej vláde.
Obaja muži čakali na Heydrichovo auto, ale keď sa Gabčíkova zbraň zasekla, Kubiš hodil na auto ručný protitankový granát. Heydricha na mieste nezabili, ale nakoniec o niekoľko týždňov neskôr v dôsledku zranení podľahol sepse. Oboch mužov zabili nemecké jednotky po značnej naháňačke v júni toho istého roku, pričom Nemci ako odplatu vyvraždili desaťtisíce českých civilistov.
Operácia Dub
Po invázii Spojencov do Talianska a Mussoliniho zajatí v roku 1943 sa Hitler rozhodol, že sloboda talianskeho diktátora je nevyhnutná pre udržanie talianskeho vojnového úsilia. Schválil operáciu Eiche alebo operáciu Dub, nálet na hotel Campo Imperatore, kde bol Mussolini zadržiavaný, do ktorej sa zapojil dôstojník SS Otto Skorzeny a tím komanda. Operácia bola úspešná a Mussolini sa vrátil do Talianska až do svojho zajatia a popravy v roku 1945.