videní: 643
Staroveká amputácia v džungli
V roku 2022 archeológovia objavili pozostatky lovca a zberača z doby kamennej s amputovanou ľavou nohou – z obdobia pred neuveriteľnými 31 000 rokmi.
Táto kostra, nájdená v izolovanej vápencovej jaskyni na Borneu, ktorá je prístupná len loďou a vyčerpávajúcim pochodom džungľou, odhaľuje skutočne ohromujúcu úroveň lekárskych znalostí.
Tím pod vedením austrálskeho archeológa Dr. Tima Maloneyho zistil, že noha bola starostlivo amputovaná, pričom známky hojenia naznačujú, že človek žil ešte šesť až deväť rokov po operácii. Doteraz bola najstaršia známa chirurgická amputácia stará len 7 000 rokov.
Tento nález z Bornea prepisuje to, čo sme si mysleli o starovekej medicíne, a ukazuje, že prví ľudia pravdepodobne rozumeli komplexnej chirurgii, antiseptike a pooperačnej starostlivosti dávno predtým, ako sme si to vôbec dokázali predstaviť.
Hieroglyfy, ktoré zmenili starovekú históriu Egypta
Archeológovia v egyptskej Sinajskej púšti znovuobjavili 60 starovekých rytín, ktoré otriasli všetkým, čo sme si mysleli, že vieme o prvých egyptských vládcoch.
Jedným z najprekvapujúcejších nálezov je hieroglyfický nápis, ktorý dokazuje, že manželka faraóna Narmera, kráľovná Neith-Hotep, bola v skutočnosti samostatnou kráľovnou a že pred 5 000 rokmi vládla ako regentka mladého faraóna Džera – dávno pred slávnymi kráľovnami ako Hatšepsut a Kleopatra!
Ďalším nečakaným objavom bol nápis, ktorý naznačuje, že staroveké hlavné mesto Egypta, Memfis, existovalo ešte pred Narmerovou érou. Memfis, známy ako „Biele hradby“, mohol existovať už za menej známeho panovníka menom Iry-Hor, čo zmenilo našu časovú os vzniku mesta.
A aby toho nebolo málo, archeológovia našli kresby lodí s prvými kráľovskými symbolmi, čo dokazuje, že láska Egypta k lodiam sa začala oveľa skôr, ako sme si mysleli!
Nedávne vedecké objavy nás nútia prehodnotiť evolúciu človeka
V posledných dvoch rokoch sa vďaka sérii objavov zmenilo naše chápanie evolúcie človeka a ukázalo sa, že takzvané „vyspelé“ správanie sa objavilo oveľa skôr, ako sme si mysleli.
Vezmime si napríklad architektúru. Pri vodopádoch Kalambo v Zambii objavili archeológovia kmene, ktoré boli tvarované tak, aby sa navzájom preplietali – a to nie len tak hocijaké kmene, ale kmene staré 476 000 rokov, prispôsobené takmer 200 000 rokov pred tým, ako vôbec vznikol Homo sapiens!
Potom je tu umenie. Neandertálcom, ktorí boli dlho považovaní za primitívnych, sa teraz pripisuje schopnosť maľovať na steny jaskýň, pričom nové príklady boli objavené tento rok v La Roche-Cotard vo Francúzsku. Dôkazy dokonca naznačujú, že skoršie druhy, ako napríklad Homo erectus, vyrezávali vzory na mušle a v jaskyni Rising Star v Južnej Afrike mohol diskutovaný Homo naledi vytvárať rezby a pochovávať svojich mŕtvych.
Tieto vedecké objavy nás spoločne nútia prehodnotiť korene umenia, architektúry a spoločenských štruktúr a ukazujú, že pôvod „ľudského“ správania je oveľa starší – a zložitejší – ako sme si kedy dokázali predstaviť, a nútia nás prehodnotiť, čo nás robí skutočne ľuďmi.