Foto

Neuveriteľné vedecké objavy, ktoré sa premietli do histórie, ako ju poznáme dnes

vedecké objavy

videní: 642

Staroveký geoglyf objavený v Papue-Novej Guinei

vedecké objavy

V roku 2023 bol v odľahlých horách strednej Papuy na Novej Guinei objavený kolosálny geoglyf so zložitými vtáčími vzormi vrátane obrovského kakadu.

Toto starobylé umelecké dielo, široké 40 metrov a vysoké 80 metrov, si všimol diaľkový prieskumník Gary Eastman pomocou aplikácie Google Earth. Je to jeho druhý významný nález tohto roka po objavení geoglyfu Thunderbird v USA.

Hoci sú tieto domorodé komunity známe remeslami, ako je tkanie a hrnčiarstvo, nemali zdokumentovanú históriu rozsiahlych kamenných diel – až doteraz.

Väzenská pekáreň v Pompejach

vedecké objavy

Archeológovia v archeologickom parku Pompeje nedávno objavili pozostatky väzenskej pekárne, kde boli zotročení ľudia a osly zavretí v stiesnených priestoroch, aby mleli obilie na chlieb.

Malá miestnosť, ktorá má len niekoľko zamrežovaných okien vysoko na stenách, odhaľuje temnú stránku starovekej práce. Hlboké zárezy v podlahe ukazujú, kde osly a zotročení ľudia, so zaviazanými očami a zapriahnutí, celé hodiny synchronizovane kráčali pri vyčerpávajúcej, nútenej práci.

Tento objav vrhol nové svetlo na brutálne podmienky starovekého otroctva. Riaditeľ Gabriel Zuchtriegel to nazval „najšokujúcejšou stránkou starovekého otroctva… zredukovaného na hrubé násilie“.

O starovekých kultúrnych praktikách v Pompejách sa zjavne musíme dozvedieť ešte veľa.

Ponorený most na Malorke

Archeológovia objavili 7,5-metrový most ukrytý v ponorenej jaskyni na Malorke v Španielsku. Tento most pochádza z obdobia pred takmer 6 000 rokmi, čo znamená, že ľudia preskúmali a osídlili Stredozemné more približne 1 600 rokov pred akoukoľvek potvrdenou aktivitou na ostrove!

Tento most, objavený v jaskyni Genovesa, nebol len hromadou kameňov; je zrejmé, že prví osadníci ho starostlivo postavili pravdepodobne preto, aby sa dostali k sladkej vode.

Archeológovia datovali nánosy minerálov, aby overili vek mosta, čím potvrdili tento pozoruhodný objav a zároveň prepísali časovú os objavovania Stredomoria.

Nový fosílny nález v Saudskej Arábii

Medzi ďalšie vedecké objavy patrí aj tento: Archeológovia objavili 90 000 rokov starú kosť stredného prsta človeka – najstaršiu známu ľudskú fosíliu mimo Afriky a Levanty – na lokalite, ktorá kedysi oplývala jazerami a zvieratami, ale dnes je z nej na kosť vyprahnutá púšť.

Táto jediná fosília umiestňuje ľudí do Arábie približne pred 85 000 rokmi – o 20 000 rokov skôr, ako sa doteraz predpokladalo.

Takisto spochybňuje myšlienku, že ľudia opustili Afriku len v dvoch veľkých vlnách, a namiesto toho naznačuje, že migrácia bola zložitejšia, s viacerými vlnami v priebehu času.

Ako povedal Michael Petraglia z Inštitútu Maxa Plancka, tieto rané cesty boli „oveľa komplikovanejšie, než uvádzajú naše učebnice“.

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov