videní: 55
Nie príliš rýchla zaoceánska loď
Tento futuristický nápad z 30. rokov 20. storočia zobrazuje zaoceánsku loď, ktorá je rovnakou mierou ponorkou, vzducholoďou a luxusným krížnikom, postaveným pre rýchlosť a vybaveným oknami a svetlami. Niečo medzi ponorkou a vzducholoďou s elegantnou, uzavretou konštrukciou – možno aby sa do nej nedostala voda, alebo aby sa v prípade potreby mohla ponoriť pod vodu. Kto vie. Určite vyzerá rýchlo, ale prakticky? Nie celkom.
Je to ten druh ambiciózneho dizajnu, ktorý je ako doma v retro komikse, a hoci sa myšlienka hybridu vzducholode a ponorky nikdy neujala, 30. roky 20. storočia nám priniesli rekordné zaoceánske lode ako Queen Mary a SS Normandie, vďaka ktorým sa transatlantické cestovanie stalo päťhviezdičkovým zážitkom.
Japonská vízia dovolenky na Mesiaci
Chce niekto odletieť na Mesiac? Táto retro-futuristická vízia si predstavuje dokonalú dovolenku na Mesiaci s masívnymi guľovitými kapsulami ako dovolenkovými domami, ktoré sú pevne zasadené na povrchu Mesiaca. Cestujúci prichádzajú vo vlastných vesmírnych lodiach, ktoré vyzerajú ako z filmu Jetsonovci, a všetci majú na sebe neohrabané skafandre – vrátane rodinného psa, ktorý je pripravený na „prechádzku“ po povrchu Mesiaca.
Podzemné mesto pod Manhattanom odolné voči jadrovej bombe
V roku 1969 si Oscar Newman predstavil celé mesto bezpečne ukryté pod Manhattanom pre prípad jadrovej katastrofy. Jeho vízia zahŕňala obrovskú metropolu v tvare kupoly s uličnou sieťou, budovami a všetkými základnými potrebami, ako nejaký podzemný New York 2.0.
Newman nebol prvý, kto sa pohrával s podzemným bývaním. Už v 20. rokoch 20. storočia snívali newyorskí architekti o premiestnení ciest pod zem, aby sa zachovala čistota ulíc Manhattanu. Newman to však posunul na vyššiu úroveň a vytvoril priestor, v ktorom by ste mali všetko, čo potrebujete na pohodlný život, keby sa svet zrútil. Naša budúcnosť vyzerá VEĽMI nádejne, nemám pravdu?