videní: 687
Ako si ľudia v minulosti predstavovali našu budúcnosť? Tomuto neuveríte: Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako si ľudia v minulosti predstavovali našu budúcnosť?
No, povedzme, že mali dosť divoké predstavy! Od denníka Televízne noviny až po prázdniny na Mesiaci – a dokonca aj neuveriteľne „šikovných“ robotov v triede – predpovede v dnešnom zozname sa pohybovali od strašne kreatívnych až po úplne čudné. Ste pripravení?
Ako si ľudia v minulosti predstavovali našu budúcnosť? Tomuto neuveríte!
Inteligentné hodinky Seiko z roku 1984
Ak si myslíte, že inteligentné hodinky sú novinkou, spoločnosť Seiko by sa rada vyjadrila. V roku 1984 predstavila model UC-2000 – mohutný prístroj so 4-bitovým procesorom, malým LCD displejom a obrovskými 2 kilobajtami pamäte RAM. Iste, nedokázal presne prehliadať web, ale na tú dobu to bolo ako nosiť malý počítač.
Mal všetky základné funkcie: čas, budíky, stopky a dokonca aj miesto na niekoľko pripomienok a základný kalendár. Ak ste však chceli byť naozaj špičkoví, mohli ste ho prepojiť s modelom UC-2100 a získať plnohodnotnú klávesnicu QWERTY alebo s modelom UC-2200, ktorý mal dokonca zabudovanú tlačiareň.
Praktické? Možno. Objemné? Určite. Ale ak ste spadli, táto vec mohla slúžiť ako dlaha na zápästie – takže bola moderná a funkčná.
Olympijské hry 2020… vo vesmíre!
V prvom rade povedzme, že rok 2020 nevyšiel celkom podľa plánu a tie olympijské sny? No, tie sa dostali na vedľajšiu koľaj. (Vďaka, COVID!)
Tento obrázok pochádza z knihy The Usborne Book of the Future (1979), ktorá si predstavovala olympijské hry vo vesmíre s disciplínami ako „Lunar High Jump“, kde sa športovci mohli vyštverať do výšky 14 metrov.
Kniha má v skutočnosti veľa pravdy o osobných technológiách – spomína elektronickú poštu, neustále pripojené zariadenia a dokonca aj nakupovanie cez veľkú obrazovku. Ale zatiaľ čo niektoré z našich „pozemských“ technologických vymožeností sa im podarili, ich sny o vesmíre? Povedzme, že na nich ešte stále pracujeme.
Vchod s vzduchovou clonou
V 50. rokoch 20. storočia chceli, aby dvere pôsobili futuristicky, a tak sa zrodil „vchod so vzduchovou clonou“. Áno. Žiadne pevné dvere, len prúd filtrovaného vzduchu s regulovanou teplotou, ktorý fúkal smerom nadol, aby vo vnútri udržal pohodu. Myšlienkou bolo, že vánok bude dostatočne silný na to, aby zabránil psom a mačkám dostať sa dovnútra, ale zároveň dostatočne jemný na to, aby sa nedotkol účesov.
Ako dodatočné opatrenie sa občas rozprašovala vodná hmla, aby sa zvládlo riziko požiaru z odhodených cigaretových ohorkov. A ak vás zaujíma, ako veci zostávali v noci v bezpečí, zatvárali by sa obyčajnými dverami. Zábavný fakt: spoločnosti ako Berner brali túto myšlienku vážne a ich vzduchové clony sa používajú dodnes, hoci väčšinou na úsporu účtov za energiu.