videní: 286
6. Povedz pravdu
Je tenká hranica medzi ladením životopisu, aby dostal správnu formu a klamstvom. Možno ťa láka napísať, že si expert v C++, no ak si ťa na základe toho vyberú, čo spravíš? Aj keď je zdravé sebavedomie pre tvoj životopis prospešné, neprežeň to.
7. Nie viac ako jedna strana
Toto je naozaj ťažké dodržať, ale pokiaľ budeš písať naozaj dôležité informácie, spracuješ ich efektívne a pohráš sa s formátovaním, dá sa to dosiahnuť. Zamestnávatelia väčšinou nemajú čas čítať trojstranové životopisy, preto sa môže stať, že tvoj krásne rozsiahly životopis jednoducho skonči v koši skôr, než si ho niekto prečíta.
8. Nepodceňuj sa
To je asi jeden z najväčších problémov, ktoré robia ľudia, keď píšu svoj životopis. Určite ťa už niekto napomenul, že chválenie sa nie je pekné. Blbosť! Ak chceš dostať miesto svojich snov, jednoducho sa musíš pochváliť tým, čo dokážeš. Aby zamestnávateľ vedel, čo všetko si schopný priviesť do jeho firmy. Ukáž svoju silu a istotu.
9. Odstráň veci, ktoré nie sú potrebné
Aby sa tvoj životopis rozsahovo zmestil na jednu stranu, zrejme budeš musieť niektoré “povinné” body odstrániť. Uisti sa, že do životopisu uvádzaš len naozaj potrebné informácie, ktoré súvisia s profesiou, o ktorú sa uchádzaš.
10. Korekcia a oprava
Opravuj svoj životopis, až kým nie je dokonalý a potom ho uprav zas. Tu nemajú priestor žiadne gramatické ani logické chyby. Nechaj ho pokojne skontrolovať aj dôveryhodnému priateľovi. Ideálne by bolo, keby spomínaný priateľ pracoval v podobnej oblasti.
BONUS: Vytvor si svoj vlastný štýl. Do základného formátovania pridaj alebo uber informácie podľa vlastného uváženia a aktuálnej potreby. To, že existujú nejaké zaužívané šablóny ešte neznamená, že si ich nemôžeš upraviť.
Zdroj: pluralsight | topdesat