videní: 864
Energia vstupovala do skrinky, ale nemohla uniknúť – mikrovlny neprechádzajú kovom. Spencer zistil, že mikrovlny dokážu uvariť jedlo rýchlejšie ako konvenčné pece, ktoré využívajú teplo. Prihlášku patentu podal v roku 1945. Spencer podľa svojho pôsobenia počas celej svojej kariéry získal 150 patentov.
Prvá komerčná mikrovlnná rúra bola testovaná v bostonskej reštaurácii v roku 1947. Neskôr toho roku predstavila spoločnosť model Raytheon Radarange 1161. Bola vysoká 1,7 metra a vážila 340 kilogramov, a podľa dostupných informácií stála 5 000 dolárov. Musela byť pripojená k vodovodnému potrubiu, pretože magnetrón bol chladený vodou. Trvalo niekoľko rokov, kým verejnosť prekonala svoju počiatočnú nechuť voči tomuto vynálezu.
Ako sa technológia zlepšovala, popularita mikrovlnných rúr sa zvýšila, najmä v potravinárskom priemysle. Reštaurácie mohli uchovávať uvarené jedlá v chladničke a ohrievať ich, aby sa znížilo množstvo odpadu. Ostatné podniky v potravinárskom priemysle používali mikrovlnné rúry na praženie kávových zŕn a arašidov, rozmrazovanie a predvarenie mäsa a dokonca na varenie ustríc.
Aj iné priemyselné odvetvia našli využitie na mikrovlnné ohrievanie. Mikrovlnné rúry sa tiež používali na sušenie korku, keramiky, papiera, kože, tabaku, textilu, ceruziek, kvetov, mokrých kníh a zápalkových hlavičiek.
Spoločnosť Tappan, výrobca spotrebičov, predstavila prvé mikrovlnné rúry pre domáce použitie v roku 1955, ale len málo sa ich predalo kvôli ich veľkým rozmerom – veľkosťou boli ako sporák – a vysokej cene – 1 295 dolárov. Spoločnosť Raytheon v roku 1965 odkúpila spoločnosť Amana Refrigeration a o dva roky neskôr bola predstavená Amana Radarange, ktorá sa zmestila na kuchynskú dosku. Stála niečo pod 500 dolárov.

Zdroj: Panasonic
Čoskoro sa mikrovlnné rúry stali obľúbenejšími ako dokonca umývačky riadu, hlavne kvôli zmenšujúcim sa rozmerom a nákladom. V roku 1975 mali iba 4 percentá amerických domácností mikrovlnnú rúru; v roku 1976 počet vyskočil na 14 percent. Dnes sa mikrovlnná rúra nachádza skoro v každej domácnosti vyspelejších krajín sveta.
Zdroj: LiveScience | topdesat
