videní: 1.0K
8. Facebook sa angažuje v politickej cenzúre…
Napriek poslaniu napomôcť dosiahnutiu slobodnej a otvorenej spoločnosti, koná Facebook proti tomuto cieľu tým, že sa podieľa na politickej cenzúre na štátnej úrovni. Existuje veľa príkladov, ako je blokovanie rôznych politických stránok. Asi najvážnejší príklad pochádza z Číny, kde spoločnosť Facebook vytvorila špeciálny softvér na cenzurovanie príspevkov používateľov. Situácia dokonca zašla tak ďaleko, že je cenzurovaná aj satira.
9. …s radosťou predá údaje o tebe…
Ak si myslíš, že nie je nič horšie ako politická cenzúra, si na omyle. Už vieme, že sociálna sieť každý deň zbiera obrovské množstvo údajov o používateľoch. Čo však s nimi robí ďalej? S radosťou ich predáva. Spoločnosť Mastercard nedávno zakúpila dáta Facebooku, ktoré podrobne odhaľujú internetové zvyky používateľov, aby odhalila informácie o ich správaní. Zámerom je zlúčiť dáta Facebooku s vlastnými údajmi spoločnosti a dokonale tak zacieliť online predaj produktov. Povieš si, že Mastercard je veľká spoločnosť s obrovským kapitálom a že táto služba určite nebola lacná. Istý muž zaplatil 5 dolárov, aby získal osobné informácie približne o milióne používateľov Facebooku. Reakcia Facebooku bola ešte horšia. Sociálna sieť muža požiadala, aby údaje odstránil z počítača a mlčal o nich.
10. …a dokonca vie, kedy spíš.
Prostredníctvom aplikácie Messenger môžu používatelia vidieť, kedy bol niekto naposledy aktívny. Vývojár menom Soren Louv-Jansen sa nad tým trochu viac zamyslel. Pomocou korelácie ID používateľa s časovou pečiatkou dokázal vytvoriť graf spánkových vzorov všetkých svojich priateľov. Jeden hacker šiel ešte ďalej a zistil, že je možné určiť, na akom zariadení používateľ naposledy navštívil Facebook. Skvelý spôsob, ako vydesiť svojich priateľov.