videní: 845
Brokovnica
Keď Američania vstúpili do boja na západnom fronte, priniesli so sebou novú zbraň, ktorá absolútne desila Nemcov – brokovnicu. Spojené štáty používali niekoľko rôznych brokovníc, ale primárnou zbraňou bola brokovnica Winchester M1897. Bola modifikovanou verziou Winchester Model 1897 so skrátenou hlavňou, tepelným štítom a bajonetovým výstupkom.
Brokovnica bola tak efektívna, že ju americkí vojaci nazývali ako „zákopový zametač“ alebo „zákopová metla“.
Nemcov však zavedenie tejto novej zbrane na bojisku vôbec nepotešilo. Účinnosť brokovnice desila Nemcov tak, že podali diplomatický protest proti jej používaniu. Tvrdili, že by mala byť zakázaná v boji a hrozili potrestaním každého Američana, ktorého by s touto zbraňou chytili. Spojené štáty odmietli nemecký protest a hrozili odplatou za akýkoľvek trest, ktorý by bol smerovaný proti americkým vojakom.
Jedovatý plyn
Samozrejme, medzi tie najdesivejšie vojnové zbrane patrí aj jedovatý plyn, ktorý je stelesnením najdesivejšej zbrane. Jedovatý plyn prišiel v troch hlavných formách: chlór, fosgén a yperit. Prvý útok pomocou jedovatého plynu bol zaznamenaný proti francúzskym jednotkám u Ypres v roku 1915. Po tejto udalosti začali obe strany rozvíjať svoje arzenály chemických zbraní, rovnako ako aj protiopatrenia.
Skutočným účelom plynu nebolo zabíjanie (aj keď to určite dôvod mohol byť, keďže útok plynom vytváral množstvo obetí), ale znečisťovanie bojiska a následne donútenie nepriateľa opustiť svoju pozíciu. Plyn tiež spôsobil masovú paniku medzi vojakmi kvôli zaduseniu a slepote. Yperit bol obzvlášť strašný, pretože okrem silného dráždenia krku, pľúc a očí, spôsoboval aj obrovské bolestivé pľuzgiere.
Delostrelectvo
Hoci delostrelectvo bolo používané už po stáročia, svoj vzostup zaznamenali až pri použití na bojiskách v Európe. To zapríčinili dva hlavné dôvody.
Po prvé, niektoré z najväčších kanónov, ktoré boli kedy použité v boji, boli nasadené práve počas prvej svetovej vojny.
Po druhé, pretože svet nezažil nikdy takú obrovskú koncentráciu delostrelectva ako počas prvej svetovej vojny.
Delostrelecké granáty boli odpaľované tak masívne, že krajinu premenili na močarinu. Pri ďalšom bombardovaní granáty jednoducho neexplodovali, iba sa zahrabávali do zeme. Masívne bombardovanie ničilo zákopy a pochovávalo tak mužov zaživa. Delostrelecké bombardovania boli počas prvej svetovej vojny tak rozšírené, až vďaka nim vznikol nový termín, a to šok z bombardovania. Termín bol vyvinutý s cieľom popísania príznakov vojakov, ktorí prežili tieto strašné bombardovania.
Zdroj: businessinsider | topdesat
Foto: flickr