videní: 1.2K
Včelie uštipnutia
Ak vás uštipne včela, musíte odstrániť žihadlo. Hoci sa všeobecne verí, že vytiahnutie žihadla z kože minimalizuje jed, najdôležitejšie je načasovanie. Žihadlo sa musíte pokúsiť odstrániť čo najskôr, či už ho poškriabete, odstránite pinzetou alebo vytiahnete. Keď včela stratí žihadlo, uvoľní pach, ktorý do oblasti priláka iné včely, ktoré vás pravdepodobne z obrany bodnú. Po odstránení žihadla a opustení oblasti ranu umyte a priložte studený obklad. Ak ste alergický, snažte sa mať po ruke automatický injektor alebo EpiPen a čo najskôr kontaktujte záchrannú službu.
Popáleniny prvého stupňa
Popáleniny prvého stupňa, známe aj ako povrchové popáleniny, zasahujú len vrchnú vrstvu kože. Hoci môžu byť bolestivé, nie sú závažné. Popáleninu sa pokúste ochladiť studenou vodou z vodovodu. Použitie masla alebo tuku je starý ľudový prostriedok, ktorý však v skutočnosti môže spôsobiť väčšie poškodenie rany, pretože spomaľuje uvoľňovanie tepla. Uvoľniť teplo z popáleniny môže pomôcť aj pasta vyrobená zmiešaním vody a jedlej sódy. Vyhnite sa lokálnym antibiotikám a väčšine mastí, ale vazelínu môžete na ranu nanášať dva alebo trikrát denne. Pri bolesti a zápale môžu pomôcť aj lieky.
Jedovaté pavúky v banánoch
Túlavé pavúky sa tak nazývajú preto, lebo sa v noci túlajú po dne džungle, namiesto toho, aby sa zdržiavali v brlohu alebo udržiavali sieť. Cez deň sa ukrývajú v termitích kopách, pod spadnutými kmeňmi a kameňmi a v banánovníkoch (odtiaľ prezývka “banánový pavúk”).
V médiách sa často objavujú príbehy o zákazníkoch, ktorí vo svojich nákupoch našli nebezpečné pavúky. Tak napríklad istá mamička objavila na banáne, ktorý si kúpila v obchode, zvláštny “pľuzgier” a zistila, že ide o hniezdo malých pavúkov.