videní: 847
#4
Pri úvahách o svojich ťažkostiach umelec povedal: „Na začiatku svojej umeleckej cesty som čelil výzve neznámeho územia. Umelecké diela z grafitových ceruziek predstavovali relatívne neprebádanú oblasť s malým množstvom dostupných informácií alebo usmernení. Priekopnícka práca Daltona Ghettiho bola jediným zdrojom inšpirácie dostupným na internete, ale podrobností o samotnom procese bolo málo. Každý aspekt tohto špecifického umeleckého prejavu, od výberu správnej ceruzky a nástrojov až po technické detaily vyrezávania, bol územím, ktoré som musel preskúmať samostatne.“
Napriek výzvam a prekážkam, ktorým musel čeliť pri priekopníckom objavovaní tejto jedinečnej umeleckej formy, Đorđevićova oddanosť a vytrvalosť viedli k majstrovstvu. Jeho sochy vyjadrujú nielen estetickú krásu, ale aj hlbšie témy a posolstvá. Od pocty materstvu až po úvahy o ľudskej situácii – každá socha je svedectvom o sile umenia inšpirovať zmenu a provokovať k zamysleniu.
#5
Đorđević poukázal na motívy svojich sôch slovami: „Ceruzka, symbol kreativity a vyjadrenia v priebehu vekov, dosahuje v mojich dielach svoju apoteózu a mení sa z obyčajného nástroja na podstatu samotného umenia. Každý úlomok grafitového jadra vo svojej mikroskopickej veľkosti nesie potenciál nevypovedaných príbehov, ktoré čakajú na oživenie prostredníctvom jemného procesu vyrezávania.
Socha „Novorodenec“ z mojej série „Matka a dieťa“ symbolizuje túto myšlienku v najčistejšej podobe, zobrazuje matku nežne objímajúcu svoje dieťa, čím vyjadruje nadčasové posolstvo lásky, ochrany a kontinuity života.“
#6
Vojna a vysídlenie sú ďalšie témy, ktoré autor často skúma. Prezrádza: „Moja skúsenosť s vojnou a vysídlením, ktorá sa datuje od môjho detstva stráveného vo vojnou zničenej Bosne a Hercegovine, hlboko ovplyvnila moje umelecké diela. Táto osobná história sa odráža v témach mojich diel, ktoré často smerujú k deťom vo vojnových zónach a k nevyhnutnosti ochrany ľudských práv.“
Prostredníctvom spolupráce s organizáciami, ako je Amnesty International, a projektov, ako je napríklad „Project Literacy“ pod vedením FCB Inferno, slúžia umelcove sochy ako poslovia spoločenských zmien, inšpirujú k empatii a obhajujú ľudské práva. Každé dielo je svedectvom odolnosti a výzvou k činom za súcitnejší svet.
#7
Umelec na záver rozhovoru povedal: „Prostredníctvom tohto umenia sa snažím nielen sprostredkovať hlboké emocionálne a sociálne posolstvá, ale aj inšpirovať k zmene, vyprovokovať k zamysleniu a prispieť k zvyšovaniu povedomia o problémoch, ktoré formujú náš svet. Každá socha, nech je akokoľvek malá, predstavuje môj príspevok k širšiemu pochopeniu a empatii voči univerzálnym ľudským skúsenostiam.“
V jemných líniách a zložitých detailoch svojich miniatúrnych sôch nás Jasenko Đorđević vyzýva, aby sme sa na svet pozreli nanovo, a pripomína nám, že aj tie najmenšie predmety môžu obsahovať hlbokú krásu a význam.
#8
#9
#10