videní: 7.2K
6. Prejedanie pred spaním
Ak ješ svoj obed, teda najväčšiu porciu dňa, po 15:00, znamená to, že si jedol neskoro. Niekoľko štúdií ukázalo, že existuje súvislosť medzi neskorým jedlom a kyslým refluxom a poruchami trávenia, čo zasa ovplyvňuje kvalitu spánku. Neskoré stravovanie súvisí aj s problémami so stratou hmotnosti a obezita môže spôsobiť spánkové apnoe a iné poruchy spánku.
Tip: Vyhni sa veľkému jedlu 3 hodiny pred spaním. Dezerty a nezdravé jedlá sa nejedia večer. Vypi si radšej čaj z harmančeka bez cukru.
5. Ignorovanie tvojej kofeínovej hranice
Kofeín podnecuje telo k presvedčeniu, že to nie je unavené, a hoci sa účinok môže po niekoľkých hodinách vytratiť, telo má ešte stále veľa kofeínu, s ktorým sa musí vysporiadať, a to aj ďalších 10 hodín po tvojom espresse. Mnoho ľudí si, žiaľ, neuvedomuje, že káva nie je jediný nápoj s kofeínom. Čokoláda, energetické nápoje, väčšina čajov a cola sú poskytovateľmi kofeínu. Dokonca aj horúce kakao obsahuje dostatok kofeínu, aby zabránilo zdravému spánku.
Tip: Obmedz spotrebu kofeínu a konzumuj ho ráno.
4. Odloženie budíka
O tom, že odloženie budíka je zlé pre zdravie, bolo podniknutých mnoho štúdií. Takéto posúvanie v skutočnosti zvyšuje hladiny kortizolu, známeho tiež ako stresový hormón.
Tip: Mysli na zobudenie ako na rituál. Musíš byť schopný zobudiť sa uvoľneným spôsobom, aby si mohol začať svoje dni s nízkou úrovňou stresu. Vypočítaj si spánkové cykly a podľa toho nastav budík.