videní: 6.6K
Poranenia hlavy a krku a dokonca nadmerný stres v týchto oblastiach môžu viesť k tinnitu, pretože sú spojené s našim sluchom. Ak je to zdroj zvonenia, zvyčajne sa to vyskytuje iba v jednom uchu.
Na druhej strane môže tento stav vykazovať vytvrdnutie ossiclov stredného ucha (otoskleróza), čo je jeden z jeho hlavných príznakov.
Keď temporomandibulárny kĺb (miesto, kde sa čeľusť stretáva s lebkou) utrpí nejaké zmeny alebo poranenia, môže to spôsobiť tinnitus.
Tento pocit, v extrémnejších prípadoch, môže byť príznakom chorôb, ako je Ménièrov syndróm, stav vo vnútornom uchu; alebo vestibulárny schwannóm, ktorý je produkovaný benígnym nádorom umiestneným v lebke.
Tento príznak môže spôsobiť aj užívanie liekov, ako sú antidepresíva a antibiotiká.
Ako zabrániť tinnitu
Ak tento pocit trvá príliš dlho a je vnímaný s vysokou intenzitou, môže to mať vplyv na náš každodenný život a spôsobiť únavu, nesústredenosť, podráždenosť a problémy so spánkom alebo pamäťou.
Z tohto dôvodu je lepšie vyhnúť sa extrémne hlasným zvukom, nepočúvať hudbu cez slúchadlá na plnú hlasitosť a ak ideme na hlučné udalosti, je dobré chrániť si uši štupľami do uší. Je tiež nevyhnutné starať sa o naše kardiovaskulárne zdravie zdravou stravou a pohybom, pretože na tento stav neexistuje žiadna špecifická liečba.
Zdroj: Brightside | topdesat