videní: 6.5K
Podľa výskumu hovoriť „dobré klamstvá“ môže skutočne pomôcť vybudovať dôveru vo vzťahu. Vedci tvrdia, že ľudia by ťa mali radšej, keby si mal klamať s dobrým úmyslom, než aby počuli, ako hovoríš pravdu, ktorá sa im nepáči. To znamená, že ak chceš chrániť city svojho partnera alebo ak mu chceš nejakým iným spôsobom priniesť úžitok, máš dovolené klamať a nemusíš sa za to cítiť vinný.
1. Keď si uväznený/á v zlom vzťahu
Zlé a často násilné vzťahy nemajú nič spoločné so skutočnou intimitou alebo porozumením a v tomto prípade by si si mal/a svoju bezpečnosť a pohodu dať na prvé miesto. Ak hľadáš pomoc alebo sa snažíš zariadiť, aby si opustil/a svojho páchateľa, mal/a by si byť veľmi opatrný/á, aby si nevyvolával/a ďalšiu agresiu. Možno budeš musieť klamať o svojich aktivitách, telefonických hovoroch a ďalších kontaktoch. Ak si v nebezpečenstve, etika zdravého rozumu nefunguje
2. Keď sa tvoj partner spýta na tvoje pocity voči iným ľuďom
Predstav si, že tvoja priateľka alebo priateľ hovorí: Už si niekedy miloval/a niekoho viac ako mňa? Považuješ ho/ju za atraktívneho/atraktívnu? Ak je vo vašom vzťahu všetko v poriadku a nechceš sa rozchádzať so svojím súčasným partnerom, je lepšie povedať „nie“, bez ohľadu na to, čo je pravda. Možno si niekoho v minulosti miloval viac a niekedy môžeš cítiť príťažlivosť iných ľudí, ale váš vzťah a pocity partnera sú oveľa dôležitejšie ako toto.
3. Keď sa s niekým rozchádzaš a nechceš mu spôsobiť bolesť
Byť iniciátorom rozchodu nie je nikdy ľahké a musíš nájsť chytré spôsoby, ako povedať svojmu partnerovi, že je po všetkom. Nepotrebuješ, aby sa vaša konverzácia stala zoznamom sťažností a obvinení, ktoré môžu ublížiť osobe, ktorá sa ti niekedy páčila alebo si ju miloval. Môžeš povedať niečo ako „Nie je to tvoja vina, je to vo mne“, alebo sa môžeš zmieniť o nesprávnom načasovaní vášho vzťahu. Pomôže ti to udržať rešpekt a dôstojnosť a priateľsky sa rozísť bez viny a drámy.