videní: 5.9K
Bangkok, Thajsko
Toto thajské nákupné centrum v blízkosti turistického hotspotu v Bangkoku bolo v roku 1997 zbúrané kvôli konfliktu o stavebných predpisoch. O dva roky neskôr vyhorelo. Ale nič z toho nedonútilo vodný život z dažďovej vody odísť. Teraz je z tejto budovy sebestačné osídlené mestské akvárium, v ktorom žijú tisíce rýb.
Kolmanskop, Namíbia
Začiatkom 20. storočia nemecké ťažobné spoločnosti zostupovali na zátoku v púšti Kalahari. V roku 1912 Kolanskop, mesto, ktoré sa vynorilo z piesku, vyrábalo 12 percent svetovej produkcie diamantov. Namíbia bola v tom čase pod nemeckou vládou a Kolmanskop rýchlo vyrástol z kolísky púšte na pôsobivú ukážku európskej architektúry. Postavili tu dokonca krčmu s kuželkovou dráhou.
Keď sa však na juhu objavili bohatšie zdroje diamantov, hľadači pokladov sa odsťahovali a príroda spravila to najjednoduchšie – po púšti prehnala piesok. Suché veterné počasie tejto pobrežnej oblasti spôsobilo, že už v roku 1956 v Kolamskope nikto nezostal. A tak zapadá pieskom dodnes.
Rieka Parramatta, Austrália
Britská nákladná loď SS Ayrfield, ktorá bola postavená na zásobovanie vojsk počas druhej svetovej vojny, sa teraz rozlieha na mori v Homebush Bay na rieke Parramatta. 70 metrov dlhá nákladná loď bola v prevádzke do 70. rokov, ale po zrušení jej dokumentov našla svoje miesto odpočinku v zálive. Aj keď bol trup demontovaný, zvyšok začal hniť. V priebehu ďalších rokov loď dostala iný náklad v podobe mangovových lesov. Ide o morskú vegetáciu, ktorá je dôležitým biotopom rýb a je chránená.
Zdroj: ScienceFocus | topdesat