videní: 1.2K
V morských ježkoch proteín robí vnútro spermií alkalickejším. To znamená, že zásaditým alebo menej kyslým, výmenou iónov sodíka a protónov v bunke a von z bunky, zistil tím. Zmeny v napätí bunkovej membrány spúšťajú tento prenos – metódu, ktorá sa v tomto konkrétnom type membránového transportného proteínu nikdy predtým nevyskytla.
“Je to pozoruhodné, pretože transportér prijal alebo uniesol ďalší stavebný blok. Ten sa zvyčajne nachádza iba v inej triede membránových transportérov, konkrétne iónových kanálov,” povedala Paulino.
Proteín s názvom SLC9C1 je podobný LEGU
Výskumníci sa zaujímajú o možnú úlohu SLC9C1 pri mužskej neplodnosti, povedala Paulino. Skutočnosť, že proteín je špecifický pre spermie, znamená, že by mohol byť cieľom mužskej antikoncepcie, pretože akékoľvek liečivo, ktoré by narušilo proteín, by pravdepodobne neovplyvnilo ostatné bunky v tele.
Existuje však veľký skok medzi porozumením základnej funkcie SLC9C1 u morských ježkov a použitím týchto informácií na vytvorenie nepolapiteľného cieľa farmaceutickej antikoncepcie pre mužov, povedal Benjamin Kaupp, biofyzikálny chemik na Univerzite v Bonne a Inštitúte Maxa Plancka pre Multidisciplinárne vedy, ktorá nebola zapojená do novej štúdie.
Nedávna práca publikovaná v časopise Nature Communications od Kauppa a jeho tímu zistila, že – na rozdiel od buniek morského ježka – ľudský SLC9C1 nie je spustený do činnosti napätím bunkovej membrány. Nie je jasné, čo riadi ľudskú verziu proteínu, a dokonca ani to, či ľudská verzia prenáša sodíkové ióny a protóny, ako to robí proteín morského ježka.
“Otázka, ktorá je teraz nevyriešená, je, čo táto molekula robí v cicavčích spermiách vo všeobecnosti alebo konkrétne v ľudských spermiách,” povedal Kaupp pre Live Science. “Je to sodíkový protónový výmenník? Alebo prepravuje niečo iné? A ak je to sodíkový protónový výmenník, aký je jeho rozdiel od morského ježka?”
Zdroj: livescience | topdesat