videní: 1.2K
Ľudia môžu podvedome meniť svoj vzhľad tak, aby zodpovedal stereotypu ich mien
Podľa štúdie, keď má verejnosť predstavu o tom, ako určité meno vyzerá – povedzme „Tom“, môžu ľudia s rovnakým menom tieto vlastnosti nevedomky napodobňovať.
Prax pozmeňovania svojej fyzickej štruktúry z dôvodu asociácie sleduje jeho korene siahajúce až k starým Peruáncom. Členovia kmeňa zvykli zväzovať lebky kojencov, aby dosiahli tvar, ktorý bol identifikovaný s ich skupinou.
Sellier hovorí, že to, čo nosíme, ako si robíme vlasy alebo dokonca tetovanie, ktoré si dávame, je súčasťou snahy zdôrazniť našu príslušnosť.
Účes a zvuk mena môžu slúžiť ako vodítka
Meno „Jennifer“ by sme si mohli spojiť s nejakou blondínkou, a to pravdepodobne preto, že to je účes niektorých slávnych „Jennifer“, ktoré poznáme.
V jednom teste vedci vystrihli tvár a prinútili ľudí hádať mená už len pri pohľade na vlasy. A respondenti si v niektorých prípadoch naozaj vybrali správne. Vedci sa domnievajú, že je to tak preto, lebo vlasy sú jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžu ľudia ovládať, ak chcú kopírovať určitý vzhľad .
Zvuk mena by mohol byť tiež dôležitým faktorom. Napríklad meno „Bob“ má zaoblenejší zvuk, takže sa zvyčajne spája aj s okrúhlejšou tvárou.
Prezývky však môžu narušiť efekt tváre
Tím zistil, že pokiaľ ide o ľudí, ktorí používali exkluzívne alebo jedinečné prezývky – napríklad „Charlotte“ sa nazýva „Chachou“ – ich typické črty boli slabšie.
Predpokladajú, že je to tak preto, lebo jedinečné prezývky nemajú spojené so žiadnymi stereotypmi , takže tlak na osobu zapadajúcu do určitej formy zmizne.
V správnom hádaní mien vám môžu zabrániť aj ďalšie faktory.
Vedci tiež zistili, že keď sa ľudia pozerajú na fotografie jednotlivcov mimo ich kultúry, existuje menšia šanca na identifikáciu správneho mena .
Napríklad, keď sa francúzskym respondentom zobrazili izraelské fotografie, a naopak, neboli schopní presne určiť mená tak, ako to bolo u jednotlivcov z ich vlastných krajín.
Zdroj: Brightside | topdesat