videní: 1.7K
Vysvetlili: „Naša osobná skúsenosť v pobrežných geovedách je dostatočná na to, aby sme porovnali Sfingu analogicky, a možno predpokladať, že Sfinga bola spôsobená iným ničivým mechanizmom. Geológovia pracujúci v oblasti pobrežnej geomorfológie ich nazývajú vlnovité depresie. Môžu bmať jednu alebo viac vrstiev. Ak je pobrežie zvislou stenou alebo útesom, bude horizontálne. Najmä v karbóne. Vlnité priehlbiny v strmých stenách tvorené skalnými útvarmi. Táto forma pobrežnej erózie je dobre známa a podrobne študovaná na pobreží Čierneho mora na Kaukaze a na Kryme. Vytvorenie vlnovitých depresií v všeobecnom modeli dolomitovej horniny navrhol Popov. V dynamike tvorby vlnových priehlbní si možno všimnúť taký znak, že energia vĺn smeruje do skalného útvaru na úrovni vodnej hladiny. Navyše, slaná aj sladká voda dokáže rozpúšťať kamene.“
“Tieto zhromaždené dôkazy sú v rozpore s teóriou hlavného prúdu erózie spôsobenej pieskom a vodou.”
Nový návrh Manicheva a Parkhomenka je, že ide o prirodzený mechanizmus v dôsledku vplyvu vĺn z vody na pobrežné skaly. Tieto vlny môžu počas tisícok rokov vytvárať jednu alebo viac vrstiev vlnenia. Okrem toho možno tento jav podobne jasne pozorovať na pobreží Čierneho mora.
Pozorovanie týchto rýh na Sfinge viedlo týchto ukrajinských vedcov k presvedčeniu, že tento veľký monument mohol byť ovplyvnený vlnobitím v dôsledku dlhodobého ponorenia do veľkých objemov vody, a nie kvôli vode z pravidelných záplav. Níl.
Manichev a Parkhomenko tvrdili, že geologické zloženie tela Sfingy by malo byť zložené zo sledu vrstiev vápenca zmiešaných s malými vrstvami hliny s rôznym stupňom odolnosti voči vode. Ak je vznik priehlbiny čisto obrusom spôsobeným pieskom, priehlbina by mala zodpovedať skalnému útvaru určitej litológie. Hovorí sa, že v skutočnosti sa priehlbiny Sfingy objavujú v niektorých vrstvách alebo zaberajú niektoré časti rovnomerne zložených vrstiev.
Manichev a Parkhomenko pevne verili, že na podporu tejto hypotézy by Sfinga bola dlho ponorená pod vodou!
Podľa geologických štúdií plošiny v Gíze počas geologického obdobia pliocénu, približne pred 520 a 160 miliónmi rokov, morská voda vliala do údolia Nílu a pomaly, v priebehu času, spôsobila záplavy v tejto oblasti, čo viedlo k tvorbe sedimentov v jazere.
Najbližšie k súčasnej značke je podľa Manicheva a Parkhomenka hladina mora na stupni Kalábrie, čo je zároveň najvyššia depresia na Sfinge. Táto vysoká hladina vody spôsobila zaplavenie rieky Níl, čím došlo k vytlačeniu veľkých vodných plôch. To zodpovedá dobe pred 800 000 rokmi.
Tieto zhromaždené dôkazy sú v rozpore s teóriou mainstreamu erózie spôsobenej pieskom a vodou. Schoch sa však domnieva, že jasne videl eróziu spôsobenú nepretržitým dažďom a ukrajinskí geológovia veria, že videli účinky erózie spôsobenej priamym kontaktom medzi veľkými plochami jazernej vody vytvorenej v pleistocéne a povrchom Sfingy. Táto nová informácia znamená, že veľká egyptská Sfinga je jednou z najstarších pamiatok na povrchu Zeme, ktorá výrazne presahuje pôvod ľudstva a civilizácie.
Zaujímavý pohľad na vek tejto pamiatky. V každom prípade, či už je to tak alebo onak, Veľká sfinga ostáva poriadnou záhadou.
7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?
Zdroj: thelifehacker | topdesat