videní: 828
Rozprávanie zo sna bez toho, aby si si toho bol vedomý, je celkom bežné. Štúdie zistili, že až 66% ľudí zažilo niekedy v živote epizódy spánku, počas ktorých rozprávali. A hoci je spánkové rozprávanie zvyčajne neškodné a nevyžaduje žiadne lekárske ošetrenie, môže vyrušiť tvojho partnera a zabrániť mu v potrebnom spánku.
Čo spôsobuje rozprávanie zo sna?
1. Genetika
Odborníci nevedia pomenovať presný dôvod, prečo ľudia rozprávajú v spánku. Lekárske štúdie preukázali, že to môže prebiehať v rodinách. Štúdie vo Fínsku a Japonsku zistili, že dvojčatá často prežívajú spánkové rozprávanie, ktoré sa môže vyskytovať súčasne s námesačnosťou a nočnými morami. Niektorí vedci tvrdia, že rodičia, ktorí hovoria v spánku, majú pravdepodobnejšie deti, ktoré to robia tiež.
2. Spánková deprivácia
Mumlať v spánku môže ktokoľvek, ale niektoré faktory, najmä nedostatok spánku, môžu viesť k rozprávaniu v spánku. Lekárski odborníci sa domnievajú, že väčšina ľudí takto rozpráva, keď je vystresovaná alebo nemá dostatok spánku. Ak si dostatočne neoddýchneme, môže to mať vplyv na náš mozog a na kvalitu nášho spánku.
3. Poruchy spánku
Samotné rozprávanie zo spánku je porucha spánku. Komukoľvek sa to môže stať kedykoľvek, ale ľudia s inými poruchami spánku majú zvýšené riziko vyrušovania svojich blízkych nejakým rozprávaním. Lekári sa domnievajú, že existuje súvislosť medzi rozprávaním zo sna, námesačnosťou a nočnými morami.
4. Niektoré lieky
Existuje veľa liekov, ktoré môžu ako vedľajší účinok narušiť spánok. Lieky, ktoré môžu viesť k určitému spánkovému správaniu, vrátane rozprávania, zvyčajne ovplyvňujú kontrolu svalov počas spánku. Keď sa zvýši náš svalový tonus, môže to viesť k kopaniu, úderom, skokom z postele a rozprávaniu. Niektoré bežne používané lieky, ako napríklad určité antidepresíva, ťa môžu nútiť k rozprávaniu v spánku.
Ako ovládať rozprávanie v spánku
Nie je známy žiadny spôsob, ako obmedziť rozprávanie zo sna, ale zmena niektorých návykov nám môže pomôcť dostať ho pod kontrolu. Niektoré tipy na zdravý spánok zahŕňajú:
- vyhýbajte sa ťažkým jedlám pred spaním
- vybavenie pohodlnej postele s kvalitným matracom a vankúšmi
- vyhýbať sa kofeínu neskoro popoludní a večer
- dôsledné dodržiavanie harmonogramu spánku každý deň
Zdroj: Brightside | topdesat