videní: 1.6K
Tetris môže zmeniť tvar tvojho mozgu
Podľa štúdie zverejnenej v septembri 2009 v časopise BMC Research Notes hra Tetris zahusťuje mozgovú kôru a môže prispieť k vyššej kognitívnej činnosti . Skupina 26 dospievajúcich dievčat mala za úlohu hrať Tetris 30 minút každý deň počas troch mesiacov. Magnetická rezonancia (MRI) ich mozgu odobratá pred a po trojmesačnom období preukázala zhrubnutie v troch mozgových oblastiach. Jednej v ľavom prednom laloku a dvoch v ľavom temporálnom laloku. Zatiaľ čo v mozgu dievčat, ktoré Tetris nehrali, nedošlo k žiadnym zmenám.
Je to umelecké dielo
V novembri 2012 sa stal Tetris jednou zo 14 videohier uložených v Múzeu moderného umenia (MOMA) v New Yorku. To je súčasťou iniciatívy na vytvorenie novej kategórie umeleckých diel v rámci múzejných zbierok. Medzi ďalšie hry v skupine patria Pac-Man, Myst, The Sims a Portal. Všetky boli predstavené verejnosti v rámci výstavy MoMA „Applied Design“ (2. marca 2013 – 20. januára 2014).
Múzeum popisuje Tetris ako abstraktnú hádanku, ktorá je vysoko návyková a je jednou z najuniverzálnejších zo všetkých videohier, ktorá je príťažlivá pre hráčov všetkých vekových skupín, pohlaví a zemepisných oblastí a je prispôsobená takmer pre každý herný a počítačový systém.
Bola to prvá videohra vo vesmíre
V roku 1993 sa Tetris odvážne vydal tam, kam predtým nešla žiadna videohra. Ruský kozmonaut Aleksandr Serebrov priniesol na palubu rakety Sojuz TM-17 na ruskú misiu na vesmírnu stanicu Mir svoju kazetu Nintendo Game Boy a Tetris. Táto mini zbierka z vesmíru bola predaná v aukcii 5. mája 2011. Tento Tetris strávil vo vesmíre 196 dní a obehol okolo Zeme viac ako 3000 krát.
Zdroj: LiveScience | topdesat