videní: 1.6K
Druhy drakov
V skupine Draco je viac ako 40 druhov jašteríc. Žiadna z týchto jašteríc však nevylučuje oheň, ale ich vzhľad je podobný “obrovským” drakom.
Bradatí draci z Austrálie majú napríklad silné meno, ale dorastajú do dĺžky iba 45 cm a sú jedným z najobľúbenejších plazov, ktoré sa chovajú ako domáce zvieratká.
Najväčší “drak” je Varan komodský z Indonézie. Toto mäsožravé monštrum môže presiahnuť dĺžku 3 metrov a vážiť až 166 kilogramov, čo z neho robí najväčšiu a najťažšiu jaštericu na svete. Varany komodské sú vybavené veľkými zubami, dlhým jazykom a smrteľne jedovatým uhryznutím.
Dračie fosílie
Ľudia v Európe a Ázii si v minulosti mýlili fosílie s drakmi. Napríklad lebka, ktorá bola kedysi vystavená na radnici v rakúskom Klagenfurte, údajne pochádzala z draka zabitého pred založením mesta okolo roku 1250. Neskôr sa ukázalo, že lebka pochádza z vyhynutého nosorožca srstnatého (Coelodonta antiquitatis).
V stredovekých rukopisoch sa objavilo veľké množstvo drakov a boli takí prominentní v mytológii, že prírodovedci z minulých storočí verili, že existujú. Preto nie je prekvapujúce, že neznáme druhy vo fosílnych záznamoch by sa mohli pomýliť s drakmi.
Rovnako ako Draco a niektoré ďalšie živé jašterice, existujú vyhynuté druhy s dračími črtami, ktoré sú pomenované alebo prezývané po drakoch. Napríklad amatérsky lovec fosílií objavil prehistorického “morského draka” na pláži Dorset v roku 2009. Dvojmetrová fosília patrila dovtedy neznámemu druhu Ichtyosaura. Tieto morské plazy sú prezývané morskými drakmi kvôli ich veľkým očiam a zubom. Podobajú sa však viac na delfíny ako na drakov. Draci teda neboli skutočnými bytosťami.
Zdroj: sciencefocus | topdesat