videní: 1.4K
Kyselina dusičná (HNO3) je bezfarebná žieravina, ktorá sa nachádza v mnohých bežných laboratóriách a používa sa v rôznych priemyselných odvetviach, ako je poľnohospodárstvo, baníctvo a výroba farbív. Kyselina sa najčastejšie vyskytuje pri výrobe hnojív, kde sa používa na výrobu dusičnanu amónneho (NH4NO3) a dusičnanu vápenato-amónneho (CAN) na hnojivá. Takmer všetky hnojivá na báze dusíka sú vysoko žiadané, keďže celosvetová populácia rastie a zvyšuje potrebu potravín.
Tieto látky sa tiež používajú ako prekurzory pri výrobe výbušnín a v mnohých krajinách sú uvedene na regulovanú kontrolu z dôvodu ich potenciálneho zneužitia. Dusičnan amónny bol v skutočnosti látkou zodpovednou za výbuch v Bejrúte v roku 2020.
Kyselina dusičná je škodlivá pre životné prostredie a toxická pre ľudí. Vystavenie kyseline môže podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) spôsobiť podráždenie očí a pokožky. Môže viesť k rôznym oneskoreným pľúcnym problémom, ako je edém, zápal pľúc a bronchitída. Závažnosť týchto problémov závisí od dávky a trvania expozície.
Zdroj: IFLscience | topdesat