videní: 10.1K
Rok 1917 bol v Rusku naozaj turbulentný. Revolúcia zasiahla celú krajinu. Chaos, ktorý nastal ,sa postaral o „stratu“ ruského cárskeho pokladu Romanovcov. Horúca stopa vedie k jazeru na Sibíri, kde sa do obrovskej hĺbky ponoril aj Vladimír Putin. Podarilo sa mu nájsť ruské cárske zlato?
Cárska rodina nahromadila za celú dobu svojho pôsobenia na čele krajiny obrovské bohatstvo. O jeho veľkosti kolovali legendy a ospevovali klenotnicu cárskej rezidencie v Sankt Peterburgu. Bohatstvo obsahovalo cárske zlato, striebro, klenoty, drahokamy či rôzne vzácne umelecké predmety nevynímajúc dary od zámožných hostí z celého sveta. Patrila k nim výnimočná brošňa v tvare polmesiaca, ktorú Romanovci dostali darom od tureckého sultána pri príležitosti okrúhleho 300. výročia ich vlády. Nemožno opomenúť ani 100-karátový diamant a luxusný diadém cárskej dcéry. Taktiež Fabergého vajcia z dielne dvorného klenotníka Petra Karola Fabergého (za kus sú v súčasnosti zberatelia ochotní zaplatiť až okolo 24 miliónov dolárov).
Vďaka daniam a centralizovanému režimu v cárskom Rusku sa bohatstvo skutočne hromadilo. Pokladnica prekypovala, čo umožnilo nakupovať ďalšie vzácne kúsky. Existuje odhad, ktorý hovorí, že hodnota cenností cárskeho majetku by sa dnes vyšplhala na hranicu 55 miliárd eur. Iba čisté zlato malo hmotnosť 1 338 ton a na jeho prepravu by muselo byť použitých 60 železničných vagónov.