videní: 10.8K
Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil.
Archeológovia sa pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej štúdii sa však veci začínajú trochu vyjasňovať.
Komplex známy ako Por-Bajin, ktorý sa prekladá ako hlinený dom, pozostáva z 12 metrov vysokých ílových stien, ktoré tvoria obdĺžnikový tvar s rozlohou 215 x 162 metrov. Je postavený ako malý ostrov na jazere v horách južnej Tuvy neďaleko hranice medzi Ruskom a Mongolskom. Blízko bývala skupina kočovných Ujgruov, turkická etnická skupina pochádzajúca z autonómnej oblasti Sin-ťiang Xinjang v severozápadnej Číne.
Vedci z University of Groningen v Holandsku a z Ruskej akadémie vied informovali v časopise o dátume ťažby dreva na báze rádioaktívneho uhlíka, aby zistili, kedy bol chrám postavený. Tím použil metódu, ktorá pozorne sleduje rôzne úrovne uhlíka 14, rádioaktívneho izotopu uhlíka, ktorý sa tvorí v hornej atmosfére. Verilo sa, že zmeny atmosférického uhlíka 14 vykazujú malé rozdiely z jedného roka na ďalší. Vyzbrojení týmito znalosťami boli schopní identifikovať drevo z tejto oblasti.