videní: 1.3K
Podľa novej štúdie zo Švédska môže dlhodobé vypúšťanie výfukových plynov z dopravy v blízkosti domov obyvateľov zvýšiť riziko mozgovej príhody. Výfukové plyny dokonca prerážajú aj v prostrediach s nízkym znečistením ovzdušia.
Zdá sa, že vinníkom je znečisťujúca látka jemných častíc nazývaná čierny uhlík. A cestná doprava je hlavným zdrojom čierneho uhlíka, pretože výfukové plyny túto časticu emitujú. Je to v podstate sadzový materiál, ktorý pochádza zo spaľovania fosílnych palív.
Cievna mozgová príhoda (mozgová mŕtvica, porážka či iktus) je jedným z najväčších zabijakov súčasnosti. Vo svete je treťou najčastejšou príčinou úmrtia. Dochádza k nej pri prerušení toku krvi do niektorej časti mozgu. Krv privádza do mozgu dôležité živiny a kyslík.
Mozog je nesmierne energeticky náročný orgán. Hoci tvorí len asi 2 % hmotnosti ľudského tela, kyslíka spotrebuje viac ako 20 %. Bez krvi, a teda aj bez kyslíka, vydržia mozgové bunky, neuróny, len asi 5 minút, potom začínajú odumierať.
Vedci sa rozhodli skúmať súvislosti medzi expozíciou rôznych druhov tuhých častíc a výskytom srdcových chorôb a mozgových príhod v troch mestách Švédska. Svoje zistenia uvádzajú v nedávnom študijnom dokumente Perspektívy zdravia životného prostredia. Došli k záveru, že dlhodobé zaťaženie miestnymi emisiami, ako sú výfukové plyny, priamo súvisí s výskytom mŕtvice.
Táto štúdia identifikuje výfukové plyny z miestnej dopravy ako rizikový faktor pre mŕtvicu, bežné ľudské ochorenie, ktoré prináša veľa utrpenia. Účastníci prieskumu žili v troch rozdielnych mestách a pri nábore boli zdraví a v strednom veku. Štúdia začala v roku 1990 a trvala približne 20 rokov. Súbor údajov obsahoval históriu pobytových adries účastníkov za dané obdobie.
Počas 20 rokov sledovania sa u 5166 jedincoch vyvinula ischemická choroba srdca a 3119 si prešlo mŕtvicou.
Pritom sledovali aj iné faktory, ktoré by tieto hodnoty mohli ovplyvniť. Zamerali sa na výfukové plyny z miestnej dopravy, opotrebovanie ciest a vykurovanie domácností. Ako sa ale obsah čierneho uhlíka z dopravy zvyšuje, ľudské telo je náchylnejšie k srdcovým chorobám.
Analýza taktiež odhalila, že riziko mŕtvice sa zvýšilo o 4 % za každých 0,3 mikrogramu na meter kubický znečisťujúcej látky. Čierny uhlík z výfukových plynov z dopravy by mohol byť dôležitým faktorom pri posudzovaní kvality ovzdušia a jeho zdravotných následkov.
Zdroj: medicalnewstoday | topdesat