videní: 7.0K
Ak si svojej mačke niekedy kúpil luxusné mačacie lôžko alebo drahú mačaciu vežu, pravdepodobne si zistil, že vaša mačka aj tak najradšej sedí v krabici od Amazonu, v ktorej bol pelech poslaný. Zdá sa, že mačky jednoducho neodolajú vtesnaniu sa do úzkych miest alebo škatúľ. Podľa odborníkov existuje skutočne niekoľko možných dôvodov, prečo tieto malé zákutia mačky priam zbožňujú.
Mačky sa vyhýbajú studenej podlahe
Najpríjemnejšia teplota pre domáce mačky je od 30 do 38 ° C. V tomto rozmedzí nebudú ich telá musieť vytvárať ďalšie teplo. Pobyt v malom priestore im pomáha udržiavať svoje telesné teplo, najmä na miestach, ktoré dobre zadržiavajú teplo, ako napríklad kartónové škatule.
Pretože väčšina domov má okolo 22 ° C, čo je oveľa menej ako ich príjemná teplota, podlaha môže byť pre mačky veľmi studená. Niet divu, že dávajú prednosť vyhrievaniu sa na horúcom slnku pred rozľahlou podlahou vo vnútri domu.
Škatuľa je bezpečným úkrytom
V obmedzenom priestore sa mačky cítia bezpečnejšie, uviedol Nicholas Dodman, profesor, ktorý sa špecializuje na štúdie zvierat. Je to preto, že je tichšie a nie také nebezpečné ako širší otvorený priestor.
Pomocou nalepených štvorcov alebo kruhov si môžu vytvoriť stratený pocit bezpečia. Ale ani to nie je také dobré ako skutočné úzke nádoby alebo krabice na topánky.
Malé, ale vysoké miesta im dávajú výhodu
Sedenie v malom priestore na stene, v rohu skrinky alebo dokonca na vrchu úzkych dverí môže vyzerať nepríjemne a spôsobiť možnosť pádu, ale tieto miesta skutočne umožňujú mačkám pozorovať veci okolo seba bez toho, aby ich bolo vidieť. Ak majú cieľ v dohľade, mohli by sa po ňom vrhnúť, keď to najmenej čaká.
Byť v malom priestore ich upokojuje
Štúdia zistila, že boxy skutočne pomáhajú mačkám znižovať hladinu stresu. Mačky z útulku, ktoré dostali škatule, sa prispôsobili ich novému prostrediu lepšie ako tie, ktoré svoju krabicu nemali. V prípade boxov sa obdobie aklimatizácie znížilo len za 3 dni v porovnaní s 3 týždňami u mačiak bez škatule.
Pripadá mi to ako objatie
Tesné medzery vytvárajú okolo ich tiel určitý tlak, ktorý môže byť prospešný, tvrdí doktorka Karen van Haaften. Zdá sa, že s tým súhlasí Nicholas Dodman, ktorý tvrdí, že keďže sú zvyknuté túliť sa k matkám, nájdu mačky pohodlie v úzkom kontakte s interiérom malých krabičiek. Verí, že to uvoľňuje endorfíny, čo im dodáva potešenie a pomáha znižovať stres.
Niekedy chcú iba nerušene spať
Mačiatka môžu stráviť spánkom 18 hodín denne, uviedol trénovaný zoológ Luis Villazon. Aby si teda našli čas na nerušený spánok, nájdu si miesta, kde ich ľudia pravdepodobne nenájdu.
Pred svojimi problémami sa môžu doslova skrývať
Podľa knihy Domáca mačka: Biológia jej správania sú mačky pri riešení problémov také hrozné, že by sa im radšej úplne vyhli. Tým, že sú v maličkých priestoroch, do ktorých sa zmestí doslova iba jedna mačka, sa môžu schovať samy a nemusia čeliť svojim problémom.
Sú prirodzene zvedavé
Mačky sú svojím spôsobom rovnaké ako deti. Sú zvedavé a radi objavujú nové veci, povedala doktorka Karen van Haaften. Krabice a nové veci môžu pôsobiť tajomne, a teda dostatočne lákavo na to, aby sa chceli dostať dovnútra.
Zdroj: Brightside | topdesat