videní: 6.3K
Stalin a Hitler akoby boli dvojčatá. Ešte aj životné osudy mali veľmi podobné. Führer a vožď znamenajú v podstate to isté: vodca. Führer volali nemeckého diktátora, vožď zasa sovietskeho. Mali veľmi veľa spoločných čŕt. Pozrime sa spoločne na ne.
Obaja si pestovali fúzy. Stalin ich mal dlhšie, a keď nimi mrskol, padali hlavy. Obaja radi uprednostňovali v obliekaní uniformy, ale bez rozlišovania hodnosti. Obaja žili veľmi skromne – neveľká izba, železná posteľ, skriňa, stôl. Sťa Askéti!
Tak ich oboch predstavovali na verejnosti. Realita však bola úplne inde. Obaja mali v skutočnosti niekoľko prepychových rezidencií, chát, úkrytov či bunkrov. Obaja boli prišelci. Jeden nebol Rus a ani vlastne Slovan – bol Gruzínec, druhý dostal nemecké štátne občianstvo len tesne pred tým, ako sa chopil moci.
Aj ich partnerky mali veľmi podobné osudy. Stalinova manželka Nadežda bola o vyše 20 rokov mladšia ako Stalin, Hitlerova milenka Geli bola mladšia o 19 rokov. Nadežda spáchala samovraždu, aj Hitlerova milenka spáchala samovraždu. Tá prvá Stalinovym revolverom, tá druhá Hitlerovym revolverom. Obe skonali za záhadných okolností. Šírili sa chýry, že Nadeždu zastrelil jej muž, a aj Geli mal pomôcť Hitler.
Tu sa podobnosť dvoch diktátorov nekončí, ba priam začína. Stalin konal v mene robotníckej triedy, aj Hitlerova politická strana niesla v názve robotnícka. Hitler budoval socializmus, rovnako aj Stalin budoval socializmus. Hitler a nezávisle od neho Stalin pokladali svoj socializmus za jediný správny. V jednej i druhej krajine vládla len jedna politická strana. Príslušníci iných boli za mrežami. Hitler vyhlásil 4-ročný plán, Stalin vyhlasoval 5-ročné. Ani v jednej z krajín nevládla vláda, ale samozvaná skupina.
Aj v smrti boli podobní. Hitler sa zastrelil v bunkri. Stalin síce v chate Kuncevo neďaleko Moskvy, no už prinajmenej dva týždne pred smrťou z nej nevykročil a zväčša sa zdržiaval v malej jedálni. Tá mu bola zároveň aj pracovňou i spálňou. Obaja zomreli v biede a opustení.